Hıdırellez hangi güne denk geliyor, neden kutlanır, evde ne yapılır?

Baharın gelişinin kutlandığı bayramlardan biri olan Hıdırellez bu yıl hangi güne denk geliyor belli oldu. Hıdırellez'de evde yapabileceğiniz ritüeller ve bilgiler haberimizde.

Gündem 25.04.2022 - 11:43 25.04.2022 - 11:43 Büşra Uluşen

Türk toplumları ve Balkanlar'da bir gelenek haline gelen Hıdırellez'in bu yıl ne zaman kutlanacağı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bahar aylarının habercisi olan ve çeşitli etkinliklerle kutlanan, dileklerin tutulduğu hıdırellez ile ilgili bilgiler haberimizde.

Hıdırellez ne zaman, hangi güne denk geliyor?

Hıdırellez, bahar bayramı olarak kutlanan bir gündür. Hıdırellez Hızır ile İlyas adlarının birleştirilmesinden meydana gelen Hıdırellez, 6 Mayıs (Rumi 23 Nisan) gününe verilen isimdir. 

Hıdırellez bayramı her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanmaktadır. Önemli bir gelenek olan bu bayram, 2017 yılında UNESCO Somut Olmaya Kültürel Miras Listesi'ne kabul edilmiştir. Çiçeklerin açması, baharın gelmesi ve doğanın canlanması dört gözle bekleyen kişiler, 5 Mayıs akşamından başlayarak 6 Mayıs sabahına dek Hıdırellez'i kutlamaktadır. 

hıdırellez

Hıdırellezde ne yapılır? Hıdırellez ritüelleri

Hıdırellez günü, Orta Asya'dan Balkanlara kadar uzanan bir gelenek halini almış bayramlardan birisidir. Bu özel günde, dünyada zor durumda olanların derdine derman olan Hızır ile denizlerin hakim olduğuna inanıla İlyas'ın yeryüzünde buluştuklarına inanılmaktadır. 

Hıdırellez bayramı genellikle ağaçlık ve yeşilliğin bol olduğu su kenarlarında ya da bir türbenin etrafında kutlanmaktadır. Hıdırellezde baharın taze birliklerini ve taze kuzu eti ile kuzu ciğeri yeme adeti de bulunmaktadır. 

Hıdırellez gecesinde (5 Mayıs), ritüel haline gelmiş durumlardan birisi dilek dileyerek bunu bir kağıda çizmektir. Bu gece dilek dileyen kişiler, olmasını istedikleri şeyleri bir kağıda yazarak ya da çizerek kağıdı bir gül finanınnın dibine gömer. Dilek dilemek için uygun zaman ise 5 Mayıs akşam ezan vakti olarak uygun görülmektedir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@