Hırvatistan İş İmkanları ve Hırvatistan’da Yapılabilecek İşler Nelerdir?

Sunduğu iş imkanları açısından Hırvatistan daha çok işçi olarak gideceklerin değil girişimcilik yapıp iş kurmak isteyenlerin gittiği bir ülke.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 06.03.2020 - 21:22 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

Sunduğu iş imkanları açısından Hırvatistan daha çok işçi olarak gideceklerin değil girişimcilik yapıp iş kurmak isteyenlerin gittiği bir ülke. Türkiye’ye yakın olması sebebiyle Türkiye bağlantılı ticaret yapıp ithalat şirketi kurmuş birçok Türk var. Hırvatistan iş imkanları açısında Avrupa’nın tam ortasında olması sebebiyle burada düşük maliyetler işyeri açıp Avrupa geneline mal satan da çok sayıda girişimci söz konusu.

Diğer yandan önemli bir engel ülkenin dili. Balkan dillerine çok benzeyen Hırvatça yeteri kadar öğrenilmeden ülkede şirket kurmak veya iş yapmak zor. Diğer yandan yerel halkın İngilizce gibi ortak dilleri konuşma oranı da düşük. Çalışma dışında AB üyesi bu ülkeye Türkiye’den son yıllarda giden öğrenci sayısında ise ciddi bir artış var. Zira bu ülkede okuyan bir öğrencinin diploması AB ülkeleri genelinde geçerli kabul ediliyor ve denklik aranmıyor.Hırvatistan’da YaşamakYaşamak için Hırvatistan sakin bir Doğu Avrupa ülkesi olarak kabul edilebilir. Başkenti Zagrep olan Hırvatistan’ın nüfusu 4 milyon civarıdır. Hırvatistan’da asgari ücret aylık 500 Euro seviyesindedir. Diğer yandan Hırvatistan özellikle orta be batı Avrupa ülkelerine göre oldukça ucuz bir ülkedir. Zagreb şehir merkezi dışında 2 odalı bir daire aylık 300-600 Euro arasına kiralanabilir.

Hırvatistan halkı yabancılara karşı negatif bir tutum içinde değildir. Özellikle kalifiye ve iş sahibi kişilere karşı yerel halk saygılıdır. Küçük bir ülke olmasına rağmen oldukça kozmopolit bir ülkedir. Yabancıların hem turistlik hem de çalışmak için sıklıkla tercih ettiği bir ülkedir.Eğitim genellikle devlet kurumlarında verilir. Ancak özellikle üniversite eğitimde Hırvatistan’da İngilizce eğitim veren okullar çok fazladır ve yabancı öğrendiler tarafından tercih edilmektedir. Yaşam koşulları oldukça uygundur. Kira, fatura ve yeme içme masrafları birçok Avrupa ülkesinden hatta Türkiye’den bile daha uygun denilebilir. Diğer yandan Türkiye’ye nispeten yakın bir ülkedir araçla Türkiye’ye 10-12 saat uzaklıktadır.Hırvatistan’da Yapılabilecek İşler Nelerdir?Hırvatistan’da en çok yapılabilecek işler şöyle sıralanabilir:
 • İthalat ve ihracat aracılık işleri,

 • Yapı malzemeleri ticareti ve pazarlaması,

 • Tarım ürünleri ve tarım makineleri ticareti,

 • Gıda ve restoran işletmesi,

 • Şans oyunları işletmeciliği,

 • Turizm rehberliği ve tur organizasyonları işleri,

 • Yurt dışı eğitim ve çalışma danışmanlığı hizmetleri,

 • İnşaat işleri,Hırvatistan iş imkanları açısından özellikle yerel halkın kalifikasyonunun yeterli olmadığı hizmet alanlarında i fırsatlarına sahip.Hırvatistan Çalışma İzni Nasıl Alınır?Hırvatistan’dan çalışma izni almak için öncellikle çalışma izni başvurusunun kişi adına çalışacağı yer tarafından yapılması gerekir. Diğer yandan çalışma izni başvurularında iznin hangi sebeple alındığı detaylı olarak sorgulanır. Hırvatistan bir AB üyesi olduğu için çalışma izni almak son derece zor ve gerçekten yüksek kalifikasyona sahip değilseniz ortalama işler için çalışma izni almak mümkün değildir.

Hırvatistan’da Oturma İzni Nasıl Alınır?Hırvatistan’dan oturma izni almak için genel olarak diğer AB üyesi ülkelerde geçerli olan oturma izni şartları geçerlidir. Hırvatistan’da oturma izni almak için:
 • Ülkede en az 500.000 Euro değerinde gayrimenkul sahibi olmak,

 • Ülkede en az 5 yıldır çalışma izni ile çalışıyor olmak,

 • Ülkede yerleşin bir vatandaş ile evlenmek ve ülkeye yerleşmek gerekir.Hırvatistan’da İş Kurmak Mümkün Mü?Hırvatistan’da iş kurmak için öncellikle değer yaratacak bir iş kurmak ve bu işin kendi kendini sürdürebilir olduğunu kanıtlamak gerekir. Hırvatistan iş imkanları açısından diğer AB ülkelerine kıyasla daha az şans sunar. Bu sebeple burada iş kuracaklar için çok büyük bir iş potansiyeli olmadığını söylemek gerekir.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@