İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Açıkladı! Ehliyetlerde Yeni Dönem Başlayacak!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir açıklama yaparak yeni ehliyet çalışmasına dair bilgiler verdi. Ehliyette yeni dönemin özellikleri neler olacak?

Gündem 21.05.2022 - 19:37 21.05.2022 - 19:37 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de ehliyette yeni dönemin başlaması için hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklandı. Ayrıca yeni pasaportla ile alakalı olarak da konuşan Bakan Süleyman Soylu, “Dünyanın en güvenli pasaportunu basıyoruz. Ağustos ayında yeni pasaportlarımız vatandaşlarımızın hizmetinde olacak. Bu sistem ile bütün bilgiler bir arada olacak. Şu anda kullanılan pasaporttan yüzde 60 daha ince olarak tasarlandı.” dedi.

KİMLİK KARTLARI EHLİYETLERE YÜKLENİLEBİLECEK

Ehliyetlerde de yeni düzenleme yaptıklarını aktaran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ehliyet sisteminde de yenilemeye gidiyoruz. Ehliyetler de çift pencere ve çipli olacaklar. Ehliyeti TC kimlik kartlarına yüklüyorduk. Şimdi kimlik kartını da ehliyete yükleyebileceğiz. Böyle bir sreci başlatıyoruz.” dedi.

EHLİYETLERİN VE PASAPORTLARIN TASARIMI DEĞİŞİYOR

Tasarım olarak da yeniliklerin olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Hem ehliyet hem de pasaport tasarım olarak farklı olacak. Pasaportta hem tarihi miraslarımız hem doğal zenginliklerimiz hem de Cumhuriyet Türkiye’sinden eserler var. İlk kez de pasaportumuza Türkiye yazacak. Ehliyete ayrıca renkli fotoğraf basacağız.” şeklinde konuştu. 

PARMAK İZİ DOĞRULAMA SİSTEMİ NOTERDE, TAPUDA, BANKALARDA KULLANILABİLECEK

Parmak izi doğrulama sisteminin de geliştirildiğini söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Parmak izi doğrulama sisteminde dünyanın önüne geçtik. Bu sistemi nüfus dairelerinde, emniyet ve jandarmada, göç ve pasaport idaresinde, noterde, tapuda kullanabileceğiz. Öyle bir sistem kuruyoruz ki ehliyet veya üniversite sınavlarında sahtecilikler yaşanabiliyor. Bu sistem ile beraber bunu ortadan kaldırabileceğiz. Sınavlara parmak izi ve kimliklerle girilebilecek. Noterdeki alım ve satımlarda, bankalardaki işlemlerde de bu altyapı rahat bir şekilde kullanılabilecek." şeklinde konuştu.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@