İçişleri Bakanlığı Resmi Açıklama Yaptı: Bu Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı, Kimler Muaf Tutulacak?

27 Şubat Cumartesi ve 28 Şubat Pazar günü sokağa çıkma yasağı hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından son dakika genelgesi yayımlandı.

İçişleri Bakanlığı Resmi Açıklama Yaptı: Bu Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı, Kimler Muaf Tutulacak?

27 Şubat Cumartesi ve 28 Şubat Pazar günü sokağa çıkma yasağı hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından son dakika genelgesi yayımlandı. Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı muafiyeti konusunda bir ilk yaşandı ve kapsam genişletildi.

BU HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI VAR MI?

Evet, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge kapsamında 27 Şubat 2021 Cumartesi günü ile 28 Şubat 2021 Pazar günlerini kapsayan hafta sonu için sokağa çıkma yasağı uygulaması devam edecek. Ancak bu hafta sonu bir ilk yaşanacak ve 1 Mart 2021 Pazartesi günü sona erecek yapılandırma vergi ödemesi için Pazartesi günü yoğunluk yaşanmaması adına vergi dairelerinin açık tutulacağı duyuruldu.

İçişleri Bakanlığı genelgesi ile "Ödeme yapmak isteyen vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlamasından; yapılandırılan borcun ödemesini yapmak üzere sokağa çıktıklarını gösterir belgeyi (borç yapılandırmasına ilişkin başvuru dilekçesi, ödeme planı vb.) yanlarında bulundurmak ve istenildiğinde ibraz etmek kaydıyla muaf olacak. Ödemelerin yapılacağı vergi daireleri ile kamu idarelerinde görevli personelin ise kurum kimliklerini ibraz etmek kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından istisna olacak" denilerek hafta sona vergi borcu ödemek için dışarı çıkan kişilerin borç ödeme kağıtlarını ibraz etmeleri halinde yasaktan muaf tutulacakları belirtildi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN BAŞLAYACAK, NE KADAR SÜRECEK, NE ZAMAN BİTECEK?

İçişleri Bakanlığı tarafından uygulanacak hafta sonu sokağa çıkma yasağı bugün saat 21:00'de başlayıp Pazartesi sabah 05.00'de sona erecek.

HAFTA SONU BAKKALLAR, MARKETLER SAAT KAÇA KADAR AÇIK, KAPALI MI?

Yapılan resmi açıklamada "Market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler bugün saat 20.00'ye kadar, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacaktır. Yine belirtilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve çiçekçiler telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebilecekler" ifadelerine yer verildi.

Restoran ve kafeler de bugün saat 20.00'ye kadar paket servis+ gel-al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında hizmet verecek, hafta sonu ise saat 10:00 ile 24:00 saatleri arasında paket servis olarak hizmet verecekler.