İktidar ve Muhalefet Anlaştı: Karşılıksız Çekte Hapis Cezası Kaldırılıyor!

Son dönemde inşaat sektöründe yaşanan daralma ile pek çok şirketin ve yüklenicinin de sıkıntılı günler geçirmesine neden olan karşılıksız çek hakkında beklenen müjdeli haber geldi! Karşılıksız çekte hapis cezası kaldırılıyor! Özellikle de son dönemde inşaat sektöründe sıklıkla dile getirilen karşılıksız çek konusunda yeni bir müjdeli haber geldi.

GÜNDEM 19.11.2019 - 16:42 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

Son dönemde inşaat sektöründe yaşanan daralma ile pek çok şirketin ve yüklenicinin de sıkıntılı günler geçirmesine neden olan karşılıksız çek hakkında beklenen müjdeli haber geldi! Karşılıksız çekte hapis cezası kaldırılıyor!

Özellikle de son dönemde inşaat sektöründe sıklıkla dile getirilen karşılıksız çek konusunda yeni bir müjdeli haber geldi. İktidar ve Muhalefet Anlaştı! Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yasal düzenleme içerisinde çek mağdurları da bekledikleri müjdeli haber geldi. Karşılıksız çekten dolayı hapis cezasının kaldırılması konusunda hem iktidar hem de muhalefet ortak paydada buluştu. Her iki parti tarafından da onaylanan yeni tasarı ile karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılması için ilk adım atılmış oldu. Anayasa'nın Temel Kuralına Aykırı! Konu hakkında yasa teklifini TBMM gündemine taşıyan CHP adına konu hakkında açıklama yapan CHP Milletvekili Hamzaçebi “Çekin karşılıksız çıkması halinde adli para cezası uygulanıyor.Bunun süresinde ödenmemesi durumunda ise hapis cezasına dönüşüyor. Çekte yazılı rakam her neyse, bu özel hukuk ilişkisinden doğan bir alacak veya borçtur. Özel hukuk ilişkisinden doğan bir tutarın ödenmesi için hapis cezası getirilmesi doğru değildir.Bu, sözleşmeden doğan bir yükümlülüğün yerine getirilmemesi nedeniyle hapis cezası verilmesi anlamına gelir. Anayasa’nın temel kuralına aykırıdır. Kriz nedeniyle esnaf hapis tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Son iki yıl içerisinde karşılıksız çek sayısında adeta patlama yaşanıyor" dedi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@