İlk Cemre Düştü! Yağışlar Geri Geliyor Haritadan Kendi Şehrinize Bakın Kar Mı, Yağmur Mu?

Meteoroloji son hava tahmin raporunda önümüzdeki hafta başından itibaren yeni kar, sağanak ve karla karışık yağmur beklenen şehirleri açıkladı. İşte il il Cumartesi, Pazar, Pazartesi, Salı uyarıları

Gündem 19.02.2022 - 09:09 19.02.2022 - 09:11 Mustafa Karagöz

Bir dönem Türkiye'nin dört bir yanını etkisi altına alan yağışlı havaların geri geleceği duyuruldu. Haftasonundan itibaren Türkiye'nin bazı bölgelerinde yağışlar görülmeye başlanacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü beklenen yağışlara ilişkin duyurusunda illere göre tek tek uyarılarda bulundu. İşte hem haftasonu hemde önümüzdeki haftanın ilk günlerinde etkili olması beklenen yağışlar. 

HAFTASONU VE ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA YAĞIŞ BEKLENEN ŞEHİRLER

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre Türkiye'nin iç ve kuzey kesimleri ile doğu bölgelerinde yağışların etkisi hissedilecek. Yağışlar yağmur olarak başlayacak yer yer karla karşılık yağışa dönecek. Yüksek bölgelerde ise yağışlar kar şeklinde olacak. 

Haftasonu için yapılan açıklamalarda;  Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Karaman, Aksaray, Nevşehir, Yozgat, Sivas ve Mersin'de yağışlar görüşecek. Yağışlar kıyıda yer alan şehirlerde yağmur şeklinde olacak. İç bölgelerde kalan şehirlerde ise kar ve karla karışık yağmur şeklinde olacak. 

pazartesi salı hava durumu 19 şubatcumartesi pazar hava durumu 19 şubat

KAR VE ÇIĞ UYARISI

Kurum raporunda ayrıca bazı şehirler için kar yağışı, yüksek bölgeler için çığ uyarısında bulundu. 

Akdeniz Bölgesi'nin yüksek bölgeleri, Toros dağları civarı ilk çığ uyarısı yapılan bölge oldu. Bu bölgenin dışında Konya, Karaman ve Niğde'nin kesiştiği bölge olan İç Anadolu'nun güneyinde ve doğusunda çığ uyarısı yapılırken ayseri ve Sivas'ın yüksek kesimleri de bu uyarıya dahil edildi. 

Çığ Uyarısı: Karadeniz'in yüksek bölgeleri ve Doğu Anadolu Bölgesinde çığ riski oluşabileceği bildirildi. 

Sıcaklık Değişimi: Hava sıcaklıklarının önümüzdeki günlerde kuzeybatı ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece yükselmesi beklenirken Orta ve Doğu Karadeniz ile iç kesimlerde 3 ile 5 derece düşmesi tahamin ediliyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@