İlk Defa Başvuracaklar! Lise Mezunu Kadın Erkek Polis Alımı Tüm İşlemler! 2021 PMYO Süreci

Lise mezunu olup polis olmak isteyenler için süreç başladı. 2021 PMYO kapsamında lise mezunu kadın ve erkek adaylar Polis Memuru olmak için başvurularını yapacaklar. İşte sürece dair tüm ayrıntılar.

İlk Defa Başvuracaklar! Lise Mezunu Kadın Erkek Polis Alımı Tüm İşlemler! 2021 PMYO Süreci

Milyonlarca lise mezunu adayın sabırsızlıkla beklediği 2021 PMYO kadın erkek lise mezunu polis memuru alımı için başvurular başladı. Polis Akademisi Başkanlığı'nca yayımlanan duyuru ile adaylar başvurularını yapacaklar.

Lise mezunu olup polis olmak isteyenler başvurularını aşağıda yer alan yönergeleri izleyerek tamamlayacaklar. İlk defa başvuru yapacaklar için adım adım başvuru işlemlerini aktarıyoruz.

LİSE MEZUNU KAÇ KADIN VE KAÇ ERKEK POLİS MEMURU ALINACAK?

Lise mezunu adayların polis memuru olabilmeleri için Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) mezunu olmaları gerek. Adaylar PMYO kapsamında halen öğrenci olmak için başvuru yapacaklar. PMYO başvuruları onaylanan ve öğrenci olarak başlayanlar eğitim sürecine tabi olacaklar. Eğitim sonrası tüm aşamaları tamamlayanlar PMYO mezunu kapsamında EGM bünyesinde polis olacaklar.

2021 Yılı Kontenjanları

Polis Akademisi Başkanlığı 2021 yılında kaç kadın ve kaç erkek lise mezunu polis alımı yapılacağını açıkladı. Kurum duyurusunda toplam 2.500 PMYO öğrencisi alınacağını bildirdi. İlan edilen kontenjanın 500 kişilik kısmı lise mezunu kadın adaylar için ayrıldı. 2000 kişilik kadro ise erkek polis memuru alımı için duyuruldu.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR? PMYO 2021 BAŞVURU ŞARTLARI

PMYO başvuruları için lise mezunu olmak yeterli değil. Sağlanması gereken puan şartı, sağlık şartı, yaş şartı var. İşte Polis Akademisi Başkanlığı'nın ilan ettiği o şartlar.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Lise ve dengi okul mezunu olmak. 021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az (250.000) ham taban puan ve üzeri puan almış olmak. 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla (01 Ocak 2021) 26 yaşından gün almamış olmak. Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak. Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak. Geçici kayıt tarihi itibarıyla herhangi bir siyasî partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak. Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

BAŞVURU İŞLEMLERİ

2021 PMYO kadın erkek lise mezunu polis memuru alımı için başvuru yapacak adaylar başvurularını 13 Ağustos ile 27 Ağustos tarihleri arasında e-Devlet kanalı üzerinden yapacaklar.

Başvuru Kılavuzu için TIKLAYINIZ

SONRAKİ HABER