İllerde Normalleşme Sona Eriyor! Son Valilik Kararıyla Kısıtlamalar Geri Geldi

Vaka sayılarının çok yüksek oranlarla artmaya başlamasının ardından valilikler yeni kararlar almaya başladılar. Vaka artışında beşinci sırada yer alan Yalova'da bazı tedbirler ve kısıtlamalar geri getirildi.

İllerde Normalleşme Sona Eriyor! Son Valilik Kararıyla Kısıtlamalar Geri Geldi

Koronavirüs ile mücadele sürecinde ay başında başlayan normalleşme süreci kapsamında tedbirler illerin kendi durumlarına göre kaldırılmıştı. İşletmelerin açılması, kafe, restoranların hizmet vermeye başlaması ve sosyal hayata dair kısıtlamaların esnetilmesi vaka sayılarının yükselmesine neden oldu.

Tedbirlerin uygulandığı dönemde sarı ve turuncu renkte bulunan birçok şehir kırmızı oldu. Çok yüksek riskli il grubuna giren şehirlerde ise tedbirler geri getirilmeye başlandı.

TEDBİRLER GERİ GETİRİLİYOR

Geçtiğimiz hafta içerisinde bir çok il valiliği tarafından ilan edilen ek önlemlere Yalova Valiliğinin aldığı kararlarda eklendi. Gün içerisinde Yalova Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, bugün Vali Muammer Erol başkanlığında toplandı. Kentte yaşanan vaka artışlarının ele alındığıu toplantı sonrasında çok önemli kararlar çıktı.

Yalova'nın vaka artışlarında Türkiye'de beşinci sırada yer almasıyla birlikte kentte bazı tedbirlerin geri getirildiği duyuruldu.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun aldığı kararlar kapsamında kent genelinde vaka artış oranları en yüksek olan bölgeler tek tek açıklandı. Bu kapsamda kent genelinde işletmelere dair yasakların geri getirildiği ilan edildi. Alınan kararlar ile bundan sonraki dönemde ikinci bir duyuruya kadar şehirde işletmeler yemek servisi yapamayacak, sadece paket servis hizmeti sağlanacak.

İşte Alınan Valilik Kararı

"Umuma açık yeme içme ve dinlenme (restoran, lokanta, kafe, kahvehane, kıraathane vb.) yerleri 27.03.2021 Cumartesi günü sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek. Mekan içerisinde müşterilere servis yapılmayacak. Söz konusu bölgelerde otel vb. işletmeler sadece 'konaklayan müşterilerine' hizmet verebilecek."

PARA CEZASI UYGULANACAK

Vaka artışlarının ardından alınan bu kararlara uymayan kişi veya firmaların Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası ile cezalandırılacağı bildirildi.