İngiliz İş Gazetesi İsim Verdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanlığına Düşündüğü İsim için Yeni İddia

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nu görevden alabileceği iddiaları gündeme geldi. İngiliz İş Gazetesi Financial Times ise bu iddialara başka bir boyut kazandırdı.

Gündem 09.10.2021 - 11:14 09.10.2021 - 11:53 Mustafa KARAGÖZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanlığı makamında bulunan Şahap Kavcıoğlu'nun yerine başka bir isim düşündüğü iddiaları ekonomi gündemine yeni düştü. Haftasonunun hemen öncesinde gündeme gelen iddiaların üzerinde yeni bir iddia eklendi. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANLIĞI'NA O İSİM

İngiliz İş Gazetesi Financial Times gece saatlerinde Merkez Bankası Başkanlığı makamı için bir haber hazırladı. Reuters'de yayımlanan haberi hatırlatan gazete, halen Merkez Bankası Başkanı olan Şahap Kavcıoğlu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın güvenini kaybettiğini öne sürdü. 

Haberin devamında Türk Lirası ve Dolar kurunda yaşanan değişime dair verileri de paylaşan Financial Times, TL'nin yüzde 1 değer kaybettiğini ve 8.97 TL bandına kadar çıktığını aktardı. Reuter haber ajansının haberinin ardından oluşan rakamların ardından ise Şahap Kavcıoğlu'nun yerine geçecek isme ilişkin bir iddia ortaya atıldı.

Financial Times, bazı analistlerin ifadelerine dayandırdığı iddiasında Merkez Bankası Başkanlığı görevine Şahap Kavcıoğlu'nun yerine eski bir Merkez Bankası yetkillisi olan ve geçtiğimiz Mayıs ayında Başkan Yardımcısı olarak göreve başlayan Semih Tümen ismini aktardı. 

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ilk olarak Rueters Haber Ajansı tarafından ortaya atılan iddialara açıklamada bulunmuş ve iddiaların doğru olmadığını söylemişti. 

Kişisel sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Fahrettin Altun 'Yalan haberi sosyal medyanın sorunu zannediyorduk. Fakat görüyoruz ki artık ana akım medya da aynı meseleden muzdarip. Büyük medya kuruluşları bile bu tür yalanları kolayca dolaşıma sokabiliyor. Bu endişe verici bir durum.' ifadelerini kullanmıştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@