İstanbul’da bedava mezar yok! Boş mezar yeri 30 bin lira!

Milyonlarca insanın doğduğu dünyada aynı şekilde milyonlarca insan da hayatını kaybediyor. Hayatını kaybeden insanlar için İstanbul’da defin işlemleri 100 lira ile 30 bin lira arasında değişiyor.

GÜNDEM 06.08.2019 - 21:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Milyonlarca insanın doğduğu dünyada aynı şekilde milyonlarca insan da hayatını kaybediyor. Hayatını kaybeden insanlar için İstanbul’da defin işlemleri 100 lira ile 30 bin lira arasında değişiyor.

İstanbul’un taşı toprağı altın sözü yıllardır kullanılır. Son yıllarda artan nüfusuyla büyük bir mega kente dönüşen İstanbul’da mezar fiyatları da duyanları şaşırtıyor.İSTANBUL’DA MEZAR ALANLARI ARTTI!İstanbul’da mezar fiyatları 100 liradan başlayarak 30 bin liraya kadar çıkıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi başka şehre defin işlemlerini ise ücretsiz bir şekilde karşılıyor.İstanbul'daki mezarlık alanları 2015'ten itibaren Beykoz, Şile, Adalar, Ümraniye, Sarıyer, Silivri, Kağıthane, Büyükçekmece, Arnavutköy, Esenyurt, ve Sultangazi ilçelerinde 349 bin 155 metrekare gerçekleşti.BEDAVA MEZAR YOK!502 Müslüman ve 67 gayrimüslim olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesinden (İBB) alınan bilgiler doğrultusunda, toplam 569 mezarlıkta mezar yeri tahsisi ve ücretlendirmesi gerçekleştiriliyor. Yani ücretsiz bir şekilde defin işlemleri gerçekleştirilmiyor.İstanbul’un tamamında bütün mezarlıklarda konum, fiziki özellikler ve ekonomik göstergeler mezar yeri tahsisi için ücret değişikliğine neden oluyor. Ayrıca, "Mezar Yeri Kullanma Belgesi" talep edilen bütün mezar yerleri ücret karşılığında veriliyor.EN UCUZU 100 EN PAHALI MEZAR YERİ 30 BİN LİRA!Zincirlikuyu, Ulus, Aşiyan ve Karacaahmet, Abide-i Hürriyet, Nafibaba mezarlıkları İstanbul’da birinci grupta yer alan mezarlıklar olarak gösteriliyor.  Bu mezarlıktan boş mezar yer tahsis etmek istediğiniz takdirde 30 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Fakat cenaze için boş yer bulunduğu takdirde 30 bin liralık yer 6 bin liraya veriliyor. Bir mezarın yanında bulunan boş yere ise 15 bin lira isteniyor.Ortaköy, Feriköy, Hasköy, Sütlüce, Hasdal, Kuruçeşme, Emirgan, İstinye, Sarıyer, Kireçburnu ve Maçka mezarlıkları ise ikinci grupta yer alan mezarlıklar arasında yer alıyor. Bu mezarlıklarda ise bir cenaze için bin 100 lira yer bedeli verilirken boş mezar yeri için 6 bin lira isteniyor. Yaşarken mezar yeri almak istediğiniz takdirde 12 bin lira ödemeniz gerekiyor.İstanbul’un en ucuz defin işlemleri ise üçüncü grup olan Ayazağa ve Kilyos mezarlıklarında gerçekleşiyor. Bu mezarlıklarda cenaze için 100 lira karşılığında mezar yeri tahsis ediliyor. Mevcut bir mezarın yanındaki mezar yeri 2 bin lira, boş mezar yeri ise 4 bin 500 lira.Dördüncü grupta Göktürk ve Bahçeköy mezarlıkları var. Burada ise 100 lira karşılığında cenazeye mezar yeri gösteriliyor. Mevcut mezarın yanındaki boş mezar yeri bin lira, boş bir mezar yeri isteyene ise 2 bin lira karşılığında yer veriliyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@