İzmir'de toplu ulaşıma zam! Tam, öğrenci, aktarma, otobüs bileti ESHOT ne kadar oldu? İşte yeni tarife

İzmir Büyükşehir Belediyesi UKOME tarafından alınan karar ile İzmir'de toplu ulaşıma zam yapıldı. İBB toplu ulaşım tarifesinde ÜFE oranında otomatik fiyat güncellemesi yapacak.

Gündem 05.05.2022 - 11:07 05.05.2022 - 11:07 Büşra Uluşen

Son dönemde artan akaryakıt fiyatları nedeniyle belediyelerde toplu ulaşıma zam kararları alınıyor. Daha önce de ulaşım ücretlerine zam yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranında otomatik olarak fiyat güncellemesi yapılmasına karar verdi. Alınan bu karar ile birlikte toplu ulaşıma yeni bir zam yapılması da kaçınılmaz oldu. 

İzmir'de toplu ulaşıma zam!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı gereğince, İzmir'de toplu ulaşım bilet fiyatları değişti. Buna göre yeni fiyat tarifesi şu şekilde oldu:

A tarife kapsamındaki tam bilet ücreti 6,50 TL'den 7,10 TL'ye çıkarılırken 120 dakika içerisindeki ilk aktarma ücreti 1 lira 31 kuruş ve ikinci aktarma ücreti ise 98 kuruş olarak güncellendi. 

Öğrenci biniş ücreti ise 2 lira 20 kuruş olarak uygulanmaktaydı. Öğrenci biletlerine de 20 kuruşluk bir zam yapılarak 2 lira 40 kuruşa yükseltildi. Bu kapsamda öğretmen ve 60 yaş biniş ücret 5 lira 60 kuruştan 6 lira 1 kuruşa çıkarıldı.

Öğrenci, öğretmen ve 60 yaş kartlarının ilk binişin ardından 120 dakika içerisindeki aktarma ücretlerinden muaf tutulması ise devam ediyor. Yani öğrenci, öğretmen ve 60 yaş kartı kullanan kişiler yapılan ulaşım zammının ardından aktarma ücreti ödemeden ulaşımlarını sağlamaya devam edecekler. 

İzmir'de uygulanan yeni ulaşım tarifesi ile İZBAN'da uygulanan blokaj ücreti de 25 liraya yükseltildi. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@