İzmir'de Yoğun Kokulu Çeşme Suyu İçen Çocukları Hastanelik Etti, İZSU Suları Kesti!

İzmir su kokusu nedeni ile oluşan şikayetlerle gündeme geldi. İzmir'de koku son dakika duyurusu ile yapılan açıklamada lağım kokusu yeniden İzmir'in suyu temiz mi tartışmalarını alevlendirdi. Peki, İzmir'in içme suyu nerelerden sağlanıyor, İzmir'de suda koku neden oldu, çeşme suyu içilir mi?

GÜNDEM 21.06.2021 - 13:23 21.06.2021 - 13:23

İzmir'de dün içme suyunda başlayan yoğun ve ağır koku akşam saatlerinde pek çok kişinin hastanelerin acil servislerine başvuruda bulunmasına neden oldu. Özellikle de çeşme suyundan içtikten sonra bazı çocukların baygınlık yaşaması ailelerin büyük panik yaşamasına neden oldu. 

Dün sabah saatlerinden bu yana özellikle de Gaziemir ve Buca ilçelerinde yaşayan vatandaşlar çeşmelerden akan suda lağım kokusu gibi çok ağır bir koku olduğu şikayeti ile İZSU'yu aramaya başladılar. Gün içeriinde bu şebeke suyunu kullanan kişilerde özellikle de küçük çocuklarda karın ağrısı, ishal, kusma, ateş ve mide bulantısı gibi şikayetler oluşmaya başladı. 

İZMİR'DE KOKU SON DAKİKA! İZMİR LAĞIM KOKUSU NEDEN OLDU?

Hastanelerin acil servislerinde akşam saatlerinde büyük yoğunluk yaşanırken pek çok aile belediyenin yaşanan sorun nedeni ile hiçbir uyarıda bulunmamasını eleştirdi. Çocuklarını acil servise getirdiğini belirten bir vatandaş çocuklarının musluk suyu içtikten sonra fenalaşarak bayıldığını belirterek acil serviste benzer sorunlar yaşayan çok sayıda kişi olduğunu belirtti. 

İZSU KONU HAKKINDA AÇIKLAM A YAPTI, 2 SAATLİK SU KESİNTİSİ YAPILACAĞI DUYURULDU! 

Yaşanan şikayetler üzerine açıklama yapan İZSU “Tahtalı Barajı'nın suyunun arıtılarak kente verildiği Görece İçme Suyu Arıtma Tesisi bünyesindeki klorlama ünitesinde kısa süreli bir teknik arıza meydana gelmiş, gereken müdahale hızla yapılarak sorun giderilmiştir. Gerekli numuneler alınarak, testler yapılmış ve insan sağlığına zarar verecek herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

Klor oranındaki değişim nedeniyle gözlenen tat ve kokudaki farklılığın (tricloramine kaynaklı kokunun) giderilmesi için şebekedeki suyun tahliyesi gerektiğinden sorundan etkilenen Gaziemir bölgesinde 2 saat süreyle su kesintisi uygulanacaktır. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur” denilerek insan sağlığı açısından zararlı bir bulgu bulunmadığı ve sorunun klor oranındaki değişimden kaynaklandığı duyuruldu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@