Jamaika Gezi Rehberi

Jamaika'da nelere gidilir? Jamaika'nın doğal, tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Jamaika Gezi Rehberi

Jamaika'da nelere gidilir? Jamaika'nın doğal, tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Jamaika’da gezilecek yerler, bulunduğu konum itibariyle oldukça fazladır. Jamaika, Küba’nın güneyinde bir ada ülkesidir. Karayipler’in üçüncü büyük adası olan ülke din çeşitliliği en fazla olan ülkelerden biridir. Uzun yılla kölelikle mücadele eden ülke 1962 yılında Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazandı. Jamaika’nın nüfusu 2.825.928 milyondur. Jamaika’nın yöresel dili olmasına rağmen ülkede yaygın dil İngilizcedir. Jamaika yazları sıcak ve nemli olan Tropikal iklime sahiptir. Jamaika’nın başkenti Kingston’dur. Ülkenin çok köklü bir kültürü vardır. Özellikle müzik kültürü çok gelişmiştir.Küçük bir ülke olmasına rağmen dünya üzerinde etkili bir kültürel özelliği vardır, özellikle müzik kültürü ile Reaggae, ska, mento, rockstady, dub, dancehall, ragga gibi müzik türlerinin vatanı olmasının yanı sıra Bob Marley, San Paul, Shaggy, Grace Jones, Shabba Ranks, Jimmy Cliff gibi dünyaca tanınmış sanatçıların da doğum yeridir. Turistik hayatıyla ve eğlence sektörüyle öne çıkan bir ülkedir. Kristof Kolomb'un 1494 te '' Gözlerin gördüğü en güzel ada '' olarak tanımladığı yerdir Jamaika. Jamaika hakkında bilgi verdiğimize göre ülkede gezilecek yerlerden bahsedelim.Jamaika’da Gezilecek Tarihi YerlerJamaika Gezi Rehberi - Resim 1Jamaika nerede sorusuna yanıt verdik ve Jamaika’yı tanımladık. Şimdi Jamaika’nın tarihi yerlerine göz atalım.
 1. Rose Hall Great House: Jamaika tarihi mekanları arasında önde gelenlerde Rose Hall Great House yer alıyor. Hayaletli tarihi mekan olarak anılıyor. Yapıyı gezerken rehberin ev ile ilgili anlattığı hikayeyi dinlemek sizlere keyif verecek. Hem hikayesini dinleyip hem dokusunu inceleyebileceğiniz, barından bir şeyler içip sohbet edebileceğiniz Jamaika tarihi mekanlarından biridir.
 2. Devon Hause: Gidip gezebileceğiniz Jamaika tarihi mekanlarından, mimarisi insanı ferahlatacak türden. Enfes dondurmasını tadarken mimarisini izleyebileceğiniz tarihi mekan.
 3. Bob Marley Museum: Sanatçıyla bir şekilde bağlantılı eserlerin yer aldığı, sanat dolu bir müze. Ülkede sanatçıya verilen değer bu müzeyle bir kere daha ortaya konulmuş. Her yıl Şubat ayında Bob Marley’in doğum günü anısına türlü kutlamalar yapılır ve Bob Marley Museum sıkça ziyaret edilir. Sanatçıyı hatılatacak onunla bağlantısı olan eserlerin yer aldığı bu müze ülkenin tarihi mekanları arasında sık sık ziyaret edileni.


Jamaika’da Gezilecek Modern MekanlarJamaika Gezi Rehberi - Resim 4Turizm cenneti olarak anılan Jamaika’da gezilecek bir çok modern mekan var. Jamaika gece hayatı oldukça renkli ve eğlence alanında ün yapmış bir ülke olarak tanınır. Böyle olunca ülkede çok fazla modern mekan bulunuyor.
 1. Drifters Bar & Entertainment Venue: Jamaika’nun meşhur mekanlarından olan Drifters Bar & Entertainment Venue gençlerin ve turisterin gözdesi, kaliteli müziği ve muhteşem dekoruyla en fazla tercih edilen mekanlar arasında yer alıyor.
 2. Floyd's Pelican Bar: Jamaika gece hayatının gözde adreslerinden olan Floyd's Pelican Bar özlellikle turistlerin ilgisini çekiyor.
 3. Rick's Cafe: Jamaika’da Rick's Cafe de popüler mekanlar arasında. Özellikle gençlerin tercih ettiği cafe sakin bir ortamda sohbet arayanlar için birebir.


Bunların yanı sıra gece hayatıyla öne çıkan Jamika’da bir çok modern mekan mevcuttur. Biz en fazla tercih edilenleri listemize ekledik.Jamaika’da Gezilecek Doğal GüzelliklerJamaika Gezi Rehberi - Resim 6Uçaktan bakınca dahi dibi görülen okyanusuyla, sade, beyaz ve açık renkli mimarileriyle, yeşil ve mavinin beyaza kattığı uyumla size kendinizi cennette hissettiren ada Jamaika, huzurun ve eğlencenin adresi olarak biliniyor. Jamaika insanları eğlenmeyi çok iyi bilen mutlu insanlar olarak anılıyor bundandır ki Jamaika dünyanın en mutlu ülkeleri listesinde geçtiğimiz yıl birinci oldu ve her yıl en üst sıralarda yer alıyor.
 1. Dunn Nehri Şelaleleri: Jamaika’nın Ocho Rios kentinde olan bu şelale 55 metre yükseklikten akıyor. Karayipler’in en ünlü şelalesi olan Ocho Rios bölgeye her yıl yüz binlerce turist çekiyor.
 2. Blue Mountains (Mavi Dağlar): Zirvesi 2656 metreyi bulan uzun dağ sırasıdır. Jamaika hükümeti 1992 yılında Blue Mountain John Crow Dağı Milli Parkı adıyla dağın bir bölümünü koruma altına almıştır. Mavi dağlar bitki örtüsü bakımından oldukça zengindir yaklaşık 500 bitkiyi eteklerinde yetiştirir ve en büyük ikinci kelebek popülasyonu durumundaki bölgedir. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.
 3. Büyülü Bahçe (The Enchanted Gardens): Büyülü bahçe 20 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. Büyülü Bahçe (The Enchanted Gardens) doğal bir nehire ve birbirinden güzel on dört şelaleye sahiptir. Bahçe bölgeye has bitkilerle çevrilidir içerisinde egzotik kuş türlerini barındıran kafesi, muhteşem bir göleti ve deniz suyundan oluşan akvaryumu vardır. Büyülü Bahçe (The Enchanted Gardens) Jamaika seyehatinizde size en fazla keyif verecek mekanlardan biri olacaktır.


Jamaika Mayfield Şelaleleri, Green Grotto Mağaraları, James Bond Plajı gibi bir çok doğal güzelliğe ev sahipliği yapar.Jamaika Meşhur YemekleriJamaika Gezi Rehberi - Resim 8Jamaika yemekleri baharatlı yemekleriyle ünlüdür. İngiliz, Afrika, Hindistan ve Çin mutfağının da etkisinde kalan Jamaika mutfağında deniz mahsulleri çokça sevilir fakat tavuk ve biftek de bol miktarda tüketilir. Jamaika mutfağında farklı pişirme teknikleri ve farklı sebze meyveler bulunur.
 1. Jerk Chicken: Tavuk göğsünün özel sos, acı ve baharatla kaplanıp ızgarada pişirildiği Jamaika’ya özgü ana yemek. Baharatı ve acıyı sevenlerin beğeneceği bir tat
 2. Beef Patty: Türk mutfağından örnek verecek olursak çiğ böreğe benziyor. Dışı kızartılmış hamur ve içinde de kıyma olan Jamaika’ya özgü yemek domates ve özel sebzeler ile servis ediliyor.
 3. Ackee: Ackee Jamaika’da yetişen ve pişirilerek yenilen bir meyve türü. Tadı oldukça lezzetli olan ve fıstığa benzeyen bu meyve hemen hemen her gün akşam öğününde Jamaika halkı tarafından tüketiliyor.


Jamaika’da rastafaryan diye tanımlanan sebze ve meyvelerden oluşan bir beslenme alışkanlığı mevcut. Vejetaryen ve veganlar için de alternatif oluşturur.Jamaika’ya Gidince Mutlaka YapılacaklarSahilleri ile çok meşhur bir ada ülkesi olan Jamaika’ya gidipde sahillerini görmeden dönmek olmaz.
 1. James Bond Plajı: Jamaika’ya gidipte James Bond Plajını görmeden dönmeyin Ocho Rios merkezinden 16 km uzakta küçük bir yarımada üzerinde olan turistik bu plaj su sporu merkezleri, barları ve konaklama tesislerine sahiptir.
 2. Jamaika Ulusal Galerisi: Jamaikalı sanatçıların eserlerinin sergilendiği sanat şöleni tadındaki Jamaika Ulusal Galerisi’ni gezmek size keyif verecektir. İçerisinde yüzlerce heykel, resim, baskı, fotoğrafı barındıran bu galeri turistlerin sıklıkla uğradığı mekanlar arasındadır.
 3. Jamaica Blue Mountain Coffee’sinden Tadın: Tercihen likörlü ya da sade olarak tüketilir.


Jamaika’da ki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerJamaika turistik bir ülke olduğundan gelirinin bir çoğunu da turizimden kazanır. Turistlere hoşgörü ile yaklaşan, sevgi ve saygı ile bakan bir ülkedir.
 1. Jamaika suç oranı en düşük ülkelerdendi, güvenilir ve turistlere yönelik antipatisi olmayan bir ülkedir ancak son zamanlarda artan turist akımı sebebiyle ülkede suç oranı artmıştır. Özellikle festival zamanları ve kalabalık ortamlarda dikkat edilmesi gerekir. Jamaika her ne kadar hala güvenilir bir ülke olsa da son zamanlarda artan suç dalgalanmaları sebebiyle sıkıntılı zamanlar yaşamıştır.


Jamaika insanlarının hoşgörüsüyle tanınan bir ülkedir öyle ki sınırında turistleri koskocaman bir tabelanın üzerinde dev harflerle yazılı "jamaika, no problem !" tabelası ile karşılarEmlak365.Com Özel İçerik