Kabine Değişikliği 2021 İçin Son Dakika Kulis Haberi!

Yerel seçimlerde Ankara, İstanbul, Antalya ve Adana gibi büyük şehirlerin kaybedilmesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine değişikliği yapılacağı iddia edilmişti.

Kabine Değişikliği 2021 İçin Son Dakika Kulis Haberi!

Yerel seçimlerde Ankara, İstanbul, Antalya ve Adana gibi büyük şehirlerin kaybedilmesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine değişikliği yapılacağı iddia edilmişti. Süreçte her gün yeni bir iddia ortaya atılmış, sık sık sosyal medyada kabine listeleri dolandırılmıştı. Ancak, bu tarihe kadar Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ile kendisi istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak haricinde kabinede bir görev değişimine gidilmemişti.

YENİ KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ KULİS SON DAKİKA: GÖREV DEĞİŞİMİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Konuyu bugünkü köşesine taşıyan Hürriyet Gazetesi yazarı Hande Fırat tarafından yapılan açıklamada kabine değişikliği ve bu değişime ek olarak AK Parti yönetiminin üst düzey kadrolarında da değişiklik yapılacağını iddia etti.

AK PARTİ BÜYÜK KONGRE TARİHİ NE ZAMAN?

AK Partinin il kongrelerinin sonuna gelindiğini belirten Fırat 24 Mart 2021 tarihinde büyük kongrenin yapılacağını, büyük kongre sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hem kabine hem de AK Parti yönetiminde görev değişikliği yapılacağını dile getirdi. Fırat yapmış olduğu açıklamasında bu çalışmaların 2023 yılına hazırlık olduğunu belirterek "Erdoğan’ın bu değişikliklerle reformlara ve ekonomiye ağırlık vererek, 2023 yılına da hazırlık yapacağı konuşuluyor.

Avrupa Birliği ve ABD’ye, onlardan gelen tüm olumsuz adımlara rağmen “kazan-kazan” formülüne dayalı, iyi ilişkiler kurulmak istendiği mesajı veriliyor. Batı’nın Türkiye’den insan hakları ve demokrasi konusunda somut adımlar görmek istediği de biliniyor. Bu kapsamda önümüzdeki süreçte İnsan Hakları Eylem Planı’nın açıklanması bekleniyor" sözler ile son kulis bilgilerini aktardı.

Süreçte daha önce konu hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise kabinede değişiklik düşünmediğini dile getirmiş ve iddiaları yalanlamıştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı görev olarak Cahit Turhan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevinden alınarak yerine Adil Karaismailoğlu atanmış, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etmiş, yerine ise Lütfi Elvan atanmıştı.