Kabine Değişikliği Hakkında Son Bilgileri Canlı Yayında Açıkladı: 6-7 Bakan Değişecek, Yeni Bakanlıklar Kurulacak!

AK Parti'de 7. Olağan Büyük Kongre heyecanı yaşanırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabinede değişiklikler yapacağı artık kesinleşti. Kabine değişikliği kapsamında 6-7 bakan değişimi olacağı iddia edildi. İşte o iddianın detayları...

Kabine Değişikliği Hakkında Son Bilgileri Canlı Yayında Açıkladı: 6-7 Bakan Değişecek, Yeni Bakanlıklar Kurulacak!

Türkiye'de siyaset AK Parti'nin yarın yapılacak olan 7. Olağan Büyük Kongresine kilitlendi. Bu kongre ile AK Parti yönetiminde köklü değişimler yaşanması beklenirken buna bağlı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine değişikliği de yapması artık kesinleşti. Kabine değişikliği iddiaları siyaset kulislerinde AK Parti'li yetkili isimlerin açıklamalarına kadar taşındı.

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ KESİNLEŞTİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal bugün katıldığı bir televizyon programında yakın bir zaman içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine değişikliği yapacağını açıkladı. Bu açıklama ile ilk defa AK Parti'nin yetkili bir ismi kabine değişikliği olacağını açıklamış oldu. Bu sözlerle kabine değişikliği iddiadan gerçeğe dönüşmüş oldu.

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİNİN AYRINTILARI

Bu gelişmeler yaşanırken şimdi en çok merak edilen konu ise hangi bakanlıklarda değişim yapılacağı oldu. CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova canlı yayında kabine değişikliklerine dair son gelişmeleri açıkladı.

KAÇ BAKANLIKTA DEĞİŞİM YAPILACAK?

Aktarılan bilgilere göre kabine değişikliğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tabanın taleplerini dikkate alacak ve yeni bakanlar akil isimlerden oluşacak. Kabinede yeni göreve başlayacak olan bakanlar alanlarındaki profesyonellerden oluşacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan 6-7 bakanlıkta değişim yapacak. Bu yeni bakanların özellikle AK Parti tabanında kabul görecek isimler olacağı bildirildi.

YENİ BAKANLIKLAR GELİYOR

Kabine değişikliğinin yanı sıra bazı bakanlıklarda da bölünme uygulanacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kaldırılarak yerine Aile Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı adı altında iki ayrı bakanlık kurulacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda da aynı sistem uygulanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bölünecek bakanlıklar arasında yer alacak.

BAKANLARIN PERFORMANS ANKETLERİ BELİRLEYİCİ OLACAK

Hangi bakanların değişeceği yönünde CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova bir bilgilendirmede bulundu. Bu bilgiye göre AK Parti'nin bakanların performansı hakkında yaptığı anketlerden çıkan sonuçlar bakanların kaderini belirleyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partiden o bilgileri istediği ve 10 gündür bu konuda bir çalışma yaptığı bildirildi.

YENİ KABİNE NASIL OLUŞACAK?

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi ise bir açıklama yaparak, “Cumhurbaşkanı partiyi 2023'e göre yapılandırıyor. Bu kapsamda yeni genel başkan yardımcılıkları oluşturuluyor. Bazı isimlerin parti yönetimindeki birikimlerini kabinede kullanmak istiyor. Yeni bakanlar şu anda Ak Parti yönetiminde ve özel sektörde çalışıyorlar. Hem teknokrat hem de siyasi isimlerin bakan olduğunu göreceğiz. Kabinede daha çok sahada performans gösterebilecek isimler olacak.” dedi.

Emlak365.com