Kabine Kararları! Dolar kurunu düşürecek hamleyi ve faiz kararını Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine kararlarını açıklıyor. Gündem ve ekonomi başlıklarını ele alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları.

Gündem 06.06.2022 - 18:02 06.06.2022 - 18:02 Mustafa Karagöz

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararları açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında birçok alana özel kararlar duyurdu. İşte o kararlar

İLK AÇIKLAMASI "TÜRKİYE" İFADESİ KULLANILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının başında Türkiye ifadesinin kullanımına ilişkin detayları açıkladı. Erdoğan konuşmasında "Geçtiğimiz hafta BM'de ülkemizin uluslararası alandaki resmi adını Turkey'den Türkiye'ye çevirmiş olmamız da işte bu yeni dönemin sembollerinden biridir. Kurum ve kuruluşlarımız, vatandaşlarımız göğüslerini gererek ülkelerin adını Türkiye olarak ifade edebileceklerdir. Bugün Kabine toplantımızda bu kararı da aldık. Nitekim BM'de de bu yazışma gündeme tamamıyla girmiş durumdadır. Düne kadar bize yapamazsınız dedikleri ne varsa hepsini yaptık, yapmayı sürdürüyoruz.." dedi.

TÜRKİYE ÜZERİNDEKİ İPOTEKLERİ KALDIRDI

Kabine sonrası konuşmasında Erdoğan Türkiye'nin üzerindeki zincirleri kırdığını söyledi. "Düne kadar bize altından kalkamazsınız dedikleri ne varsa hepsinin altından kalktık. Türkiye üzerine konan ipotekleri kaldırmış bir ülkedir. Bu sayede geçtiğimiz 20 yılda ürettiğimiz milli gelirin dörtte birini yatırımlar için kullanarak, istihdamı yüzde 42 yükseltmeyi başardık. Biz altyapımızı yeni baştan inşa ederek etki alanımızı inşa ederek ülkemizi geleceğe hazırladık. Mandacı zihniyetlerin, müstemleke heveslerin anlayamadıkları hakikat işte budur. ."

SURİYE OPERASYONU

Suriye'ye düzenlenecek operasyona ilişkin ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Sınır ötesi harekatlarımızdan NATO içindeki tartışmalara, küresel krizlere karşı tutumlarımızdan her alanda bu idrak noksanlığını görmek mümkündür. Biz neyi, niçin, nasıl yaptığımızı biliyoruz. Nereden geldiğimizi ve nereye gittiğimizi biliyorum. Milletim müsterih olsun, gönlünü ferah tutsun. ." ifadelerini kullandı. 

FAİZ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz konusunda çok kapsamlı bir açıklamada bulunarak şu ifadelere yer verdi. 

"Biz gençlerimizle 2053 vizyonumuzu şekillendirmek için çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye 2053 hedeflerine ulaşacak inancı ve kararlılığıyla gerisini takdiri ilahiye ve milletimizin irfanına bırakıyoruz.Geleceği başkalarının yaptıklarını izleyerek değil kendisi bizzat inşa ederek şekillendirmeye talip her bir evladımıza şükranlarımı sunuyorum. Türkiye'nin geldiği yol özellikle bunu yol ayrımı olarak kabul edecek olursak en çok tartışmaya sebep olan tercihi hiç şüphesiz ekonomi programı olmuştur."

"Bütün dünyaları faiz, enflasyon, kur ilişkisi üzerine kuran kesin inançlılar ülkemizin yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme stratejisini anlamaya çalışmamaktadır. Enflasyon bir sorun mudur? Evet bir sorundur. Ama Türkiye'nin sorunlarının asıl sebebi tek başına bu başlık mıdır? Eğer öyle olsaydı geçmişte sayısız defa uygulanan enflasyonla mücadele programları sayesinde ülkemiz tüm sorunları çözmüş olurdu."

"Ülkemizde bizim programımıza kadar bu teşhisin kasıtlı olarak yanlış konduğu, yanlış tedavilerin uygulandığı bir gerçektir. Türkiye ekonomisini belli çizginin üzerine çıkartmayarak yüksek faizle yıllarımız heba edilmiştir. Bu kısır döngünün ilk adımı enflasyonun tanımı ile başlıyor. Batının ekonomi mecralarına göbek bağıyla tabi olanlara göre enflasyon insanların ve kamunun aşırı tüketiminden kaynaklanıyor."

"Tüketimi azaltıp, fiyatları düşürmek olarak düşünülüyor. Burada kazanan kim? Tuzu kuru bir kesim. Dışarıdan gelen sıcak para sahibi onlar. Ucuzlaya döviz sebebiyle ülkeyi yabancı tüketim ürünlerin pazarı haline getiren ithalatçıları unutmamak lazım. Peki kaybeden kim? İşsiz ve aşsız kalan, umutları törpülenen milyonlar. Vatandaşlarımızın bir kısmı hala yatırmlarını hala döviz cinsinden yapmakta kararlı. ."

BU HÜKÜMET FAİZİ ARTIRMAYACAK

Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, kimse beklemesin bu hükümet faizi artırmayacak dedi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@