Kabine Toplantısı Öncesi Sızdırıldı: Hafta Sonu Yasakları, Yüz Yüze Eğitim, Normalleşmeye En Yakın İller Hangileri?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başkanlık edilecek olan kabine toplantısı başlamadan saatler önce açıklanacağı iddia edilen normallaşme takvimi ve normalleşmeye en yakın 30 il basına sızdırıldı.

Kabine Toplantısı Öncesi Sızdırıldı: Hafta Sonu Yasakları, Yüz Yüze Eğitim, Normalleşmeye En Yakın İller Hangileri?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başkanlık edilecek olan kabine toplantısı başlamadan saatler önce açıklanacağı iddia edilen normallaşme takvimi ve normalleşmeye en yakın 30 il basına sızdırıldı. Gelen son dakika haberine göre yüksek riskli olarak belirlenen kırmızı haritada yer alan şehirler haricinde diğer şehirlerde hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulaması sona erdirilecek. Yüz yüze eğitime geçiş, hafta sonu sokağa çıkma yasağı, restoran ve kafelerin açılması, sinemaların açılması gibi pek çok gündem maddesi masada bulunuyor.

SON DAKİKA KULİS HABERİ: NORMALLEŞMEYE EN YAKIN 30 İL HANGİSİ?

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son listeye göre normalleşmeye en yakın 5 il mavi grupta yer aldı. Vaka sayısının 10 bin 10 oranının altında yer alan 5 şehir ve vaka sayıları ise şu şekilde sıralandı;

Batman 8.71- Nüfus: 620 bin 278

Hakkari 3.21- Nüfus: 280 bin 514

Iğdır 10.43 - Nüfus: 201 bin 314

Şırnak 3.91- Nüfus: 537 bin 762

Muş 8.51 -Nüfus: 411 bin 117

ORTA RİSKLİ OLAN SARI GRUPTA YER ALAN KADEMELİ NORMALLEŞME YAŞANACAK OLAN İLLER HANGİLERİ?

Yasakların tamamen kalkacağı belirtilen 5 şehrin yanı sıra kademeli gevşeme yaşanması beklenen vaka sayısı 100 binde 11 ile 35 arasında olan 25 şehirler ise bu şekilde sıralandı; Afyon, Ağrı, Ankara, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Denizli ,Diyarbakır, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Tunceli, Uşak, Van.

Kabine Toplantısı Öncesi Sızdırıldı: Hafta Sonu Yasakları, Yüz Yüze Eğitim, Normalleşmeye En Yakın İller Hangileri? - Resim 1

VAKA SAYISI YÜKSEK OLAN YENİ KISITLAMA GELMESİ BEKLENEN İLLER HANGİLERİ?

Haritada kırmızı renk ile boyanan yüksek riskli grupta yer alan iller ise Adıyaman, Giresun, Konya, Ordu, Sakarya, Samsun, Rize, Tokat, Trabzon, Aksaray, Karaman ve Osmaniye olarak sıralandı.

KABİNE TOPLANTISI ÖNCESİ SIZDIRILAN SON DAKİKA BİLGİLERİ NELER, HAFTA SONU YASAKLARI KALDIRILACAK MI, YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLAYACAK MI?

Sızdırılan ilk bilgilere göre haritada mavi renk ile belirlenen 5 ilde uygulanan yasaklar tamamen kaldırılacak. Yani sokağa çıkma yasağı, 18 yaş altı 65 yaş üstü yasakları gibi zorunlu kısıtlama uygulamaları sona erdirilecek. Sarı renkte yer alan 25 şehirde ise kademeli gevşeme getirilecek. Yani hafta içi sokağa çıkma yasağının sona erdirilmesi, hafta sonu sokağa çıkma yasağı için saatlerde esneme, yüz yüze eğitimin kademeli olarak başlaması, 65 yaş üstü ve 18 yaş altı yasaklarının kademeli olarak kaldırılması, restoran ve kafelerin HES kodu ile kademeli olarak açılması, ilk etapta 45 dakikalık oturma süresi ile sınırlandırılması gibi önlemlerin alınabileceği belirtiliyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ULUSA SESLENİŞ KONUŞMASI NE ZAMAN, KABİNE TOPLANTISI SONRASI AÇIKLAMA SAAT KAÇTA?

An itibari ile Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında başladı. Kabine toplantısında ilk olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından sunum yapılacak. Yeni koronavirüs vaka sayısı ile 22 - 28 Şubat illere göre haftalık vaka sayısı koronavirüs haritası tablosu açıklanacak.

Ardından bilim kurulu tarafından alınan tavsiye kararları kabineye sunulacak. Sonrasında sırası ile diğer bakanlar tarafından sunum yapılacak. Özellikle de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılacak olan açıklamalar yüz yüze eğitim konusunda alınacak karar nedeni ile dikkatle takip edilecek. Yapılan istişareler sonrasında alınan karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından düzenlenen Ulusa Sesleniş Basın Toplantısı ile ilan edilecek. Söz konusu konuşma toplantının süresine göre değişmekle beraber genelde 19:00 ile 20:00 saatleri arasında yapılıyor.