Kaç Suriyeli Türk Vatandaşlığı Aldı? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Son Rakamı Açıkladı

Göç ve göçmen konusuna ilişkin açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türk vatandaşlığı alan Suriyelilerin sayısını açıkladı. Süleyman Soylu'nun açıklamalarının detayları.

Gündem 17.02.2022 - 17:31 17.02.2022 - 17:31 Mustafa Karagöz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Medya Temsilcileriyle Göç Toplantısı gün içinde düzenlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu toplantı kapsamında genel bir konuşma yaparak sürece ilişkin bilgi verdi. Bakan Soylu konuşmasında Türkiye'nin göç ile mücadelesine ilişkin açıklamalarda bulunurken son verileri paylaştı. 

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU O RAKAMI AÇIKLADI

Süleyman Soylu konuşmasında 2021 yılı sonu 2022 yılı başı itibariyle Türk vatandaşlığına geçen Suriyeli sayısının 193 bin 293 olduğunu açıkladı. Bakan Soylu bu rakamın 84 bin 152'sinin çocuk olduğunu da ilan etti. 

Ülkesine Dönen Suriyeli, Afgan ve Diğer Ülke Vatandaşlarının Sayısını da Açıkladı

Bakan Soylu konuşmasının devamında ayrıca ülkesine dönen göçmenlerin sayılarına ilişkin bilgi verdi. Soylu konuşmasında "Son beş yılda Batı’ya gidenlerin sayısının 620 bin. Suriye’ye gönüllü geri dönüşler hariç Türkiye’nin Afganistan başta olmak üzere Pakistan ve Afrika’ya geri gönderdiği kişi sayısı da 306 bin 138 oldu." ifadelerine yer verdi. 

8 MİLYONLUK GÇÖ TEHLİKESİ

Türkiye'nin etrafında bulunan potansiyel göç sorununa ilişkin de bilgi veren Bakan Süleyman Soylu "2 milyon potansiyel göç İran sınırında Afgan var, 3,9 milyon İdlib’de, 1,2 milyon Cerablus-Azez-Mare-El Bab-Çobanbey bölgesinde, 550-600 bin Afrin’de, 350 bin de Tel Abyad ve Resulayn’da var" dedi. Türkiye'nin etrafında harekete geçmeye hazır 8 milyon insan olduğunu ifade eden Bakan Soylu, herhangi bir saldırı durumunda da bu karmaşıklığı kullanmak isteyen ülkeler olduğunu söyledi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@