Kamboçya Gezi Rehberi

Kamboçya'da nelere gidilir? Kamboçya'nın doğal, tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kamboçya Gezi Rehberi

Kamboçya'da nelere gidilir? Kamboçya'nın doğal, tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kamboçya'da gezilecek yerler bakımından oldukça fazla seçenek bulunmamakla birlikte, mevcut turistik noktaların ziyaretçilere verdiği seyahat zevki ise anlatılamaz boyutlardadır. Bu nedenle özellikle Kamboçya'nın komşusu Tayland ziyareti yapanlar için dahi Kamboçya gezisinin verdiği zevk paha biçilemez olarak nitelendirilmektedir.Bir güneydoğu Asya ülkesi olan Kamboçya, batıda Tayland körfezi kıyılarına sınırı olmakla birlikte komşuları Vietnam ve Tayland'ın arasında bulunan, somut anlamda da son yüz yıldır Tayland'ın gölgesinde kalmış bir ülkedir. Ülke son yüzyılda yaşadığı savaş, toplu katliam ve siyasi huzursuzluklar nedeniyle bir süre kendi içine kapanmış olmakla birlikte özellikle 2000'li yılların başından itibaren turizm konusuna oldukça önem vermeye başlamıştır. Kamboçya ziyaretlerinde yerel halkın yüzlerindeki ruhsal ve fiziksel travmaların izleri halen görülürken, komşusu Tayland'ın aksine Kamboçya'da oldukça büyük oranda dinginlik ve sukûnetin hâkim olduğu görülmektedir.Kamboçya’da Gezilecek Tarihi YerlerKamboçya Gezi Rehberi - Resim 1Kamboçya derin tarihiyle ziyaretçilerine çok önemli bir hazine sunarken Kamboçya’daki tarihi mekanlar;
 • Siem Reap ve Angkor Tapınakları ülkenin kuzeybatısında yer alan (Angkor Tapınakları ise altı kilometre daha kuzeyde) ve Kamboçya'nın tartışılmaz en önemli tarih hazinelerini temsil etmektedir. 9. ve 15. yüzyıllar arası Güneydoğu Asya'yı yöneten Khmer İmparatorluğu'na başkent yapmış bölge nedeni bilinmeyen bir şekilde yağmur ormanları içinde kaybolmuş, bazı kalıntılar da ağaç kökleriyle sarmalanmış bir halde bulunmaktadır. 1850 yılında tekrar gün yüzüne çıkarılan yapılar Kamboçya'nın simgesi konumundadır. Ayrıca Siem Reap'in Kamboçya'nın en zengin ve en gelişmiş kenti olduğu söylenebilir.

 • Pnhom Penh'de bulunan Silver Tapınağı Kamboçya dini yapıları arasında önemli bir tarihi mekan olarak göze çarpmaktadır. Kamboçya gezilerinin en az 1 ya da 2 gününün Pnhom Penh'e ayrılması önemli bir tavsiye olarak belirtilmelidir.

 • Battambang bölgesi savaştan önce ülkenin en önemli tarım bölgesi olarak adlandırılırken geniş pirinç tarlalarının yanında Fransız mimarisinin de seçkin örneklerinin bulunduğu bir bölgedir. Şehri çevreleyen sevimli köyler ve tapınaklarla bölge önemli bir tarihi misyon üstlenmiş durumdadır.

 • Sihonoukville şehri de tarihi yerler başta olmak üzere modern anlamda da oldukça önemli mekanlara sahiptir. Ülkenin başkenti Phnom Penh ile birlikte en az üçer gün gezilmesi önerilmektedir.Kamboçya’da Gezilecek Modern MekanlarKamboçya Gezi Rehberi - Resim 3Kamboçya'da gezilecek modern mekanların sayısı da tarihi yerlerle aynı paralelde oldukça çeşitlilik barındırmaktadır. Özellikle son otuz yıldır meydana getirilen yapılar yanında, son yirmi yıldır turizme verilen önem, modern mekanların sayısında gözle görülebilir bir artışa neden olmuştur. Kamboçya’daki modern mekanlar,
 • Phnom Penh ziyaretçilerin Kamboçya ziyaretlerinde oldukça önemli bir durak olarak göze çarparken, aslında tarihi bir yer olmasına rağmen her geçen gün gittikçe modern bir yapıya büründüğü de görülmektedir. Bu nedenle şehirdeki Ulusal Müze, Tuol Sleng Soykırım Müzesi, Choeuhg Ek Ölüm Tarlaları, Kraliyet Sarayı önemli birer turistik modern mekan durumundadır.

 • Battambang şehrindeki Prek Toal Kuş Gözlem Alanı turistlerin oldukça ilgi gösterdiği bir yapı olarak göze çarpmaktadır.

 • Sihanoukville, Kamboçya'nın gezilebilecek ve denize girilebilecek en dingin, en modern ve en güneşli bölgesi olmakla birlikte Tayland Körfezi'nde yer alan harika plajlara sahip bir turizm bölgesidir. Plaj bölgelerindeki lüks oteller ise ziyaretçilere harika bir konaklama deneyimi sunmaktadır.Kamboçya’da Gezilecek Doğal GüzelliklerKamboçya Gezi Rehberi - Resim 5Kamboçya doğal güzellikler bakımından aslında henüz dünya turizminde hak ettiği değeri bulamamış olsa da özellikle ülkedeki tropik adalar mükemmel bir gezi deneyimi sunmaya devam etmektedir. Kamboçya’daki doğa harikaları;
 • Kamboçya gezilecek noktalar konusunda Koh Rong ve Koh Rong Samloem Adaları Tayland'ın tropik adalarıyla aynı özelliklere sahip oldukça popüler tropik adalar olarak nitelendirilmektedir. Sihanoukville'den feribotlarla ulaşım mümkündür.

 • Koh Tansay Adası el değmemiş doğası ve doğal güzellikleriyle bir başkahuzur dolu bir bölgedir.

 • Kampot ve Kep ise kireçtaşı mağaraları ve Khmer İmparatorluğu döneminden kalan tapınak haline getirilmiş doğal yapılarıyla ziyaretçileri büyülemeye devam etmektedir.

 • Kratie, Ratanakiri ve Mondulkiri bölgeleri de yüzyıların doğal güzelliklerinin el değmemiş bir bölümünü oluştururken turistlerin belli bir amaç için ziyaret ettiği ve doğal vahşi yaşamı da gözlemleyebilecekleri bir konumdadır. ChaaOng Şelalesi, Yeak Lom Krater Gölü ve Ka Tieng Şelaleleri bu bölgede bulunmaktadır.Kamboçya’nın Meşhur YemekleriKamboçya Gezi Rehberi - Resim 9Kamboçya mutfağı yerel ismiyle Khmer mutfağı olarak da adlandırılırken genel anlamda çorba, salata ve ana yemek olarak da yanında sebzelerle başta balık olmak üzere tüm deniz ürünlerini görmek mümkündür. Kamboçya'nın her restoranında balık, midye, ıstakoz, yengeç gibi deniz ürünleri en taze ve doğal şekliyle sunulurken, Vietnam ve Thai mutfağının etkileri de kolaylıkla görülebilir. Her üç mutfak arasında özellikle pişirme şekilleri ve aromalar arasında büyük benzerlikle bulunurken, en sade ve gösterişsiz bir Kamboçya ailesine misafir olunduğunda bile hazırlayacakları sofralar beklenmedik bir şekilde anlatılamaz güzellik ve çeşitlilikte misafirlerini karşılayabilmektedir. Balık haricinde pirinç de Kamboçya yerel lezzetlerinde en üst sıralarda bulunurken Kamboçya’nın geleneksel yemekleri;
 • Lok lak genellikle domuz etiyle yapılan (domuz eti istenmediği durumlarda, dana etiyle de hazırlanabiliyor) aromatik soslar içeren bir biftek kavurmasıdır. Anlatılamaz bir lezzettedir.

 • Lap khmer, limonla marine edilmiş harika aromatik bir Khmer usulü bir biftekli salata olarak göze çarparken, ana öğün olarak dahi tüketilebilmektedir.

 • Twa ko Kamboçya sosisi olarak nitelendirilirken ülke sınırları içerisinde oldukça popülerdir.

 • Nom banh chok, Kamboçya usulü bir noddle olarak sofralara önemli bir lezzet getirmektedir.

 • Samlor Machu Trey balıkla özel baharatlarla ve hazırlanan tatlı-ekşi bir çorba olmakla birlikte başlangıç yemeklerinin en popüleridir.

 • Cambodian curry ise körü soslu, sebzeli ve isteğe göre tavuk veya etle hazırlanan oldukça lezzetli bir tencere yemeğidir.Kamboçya’ya Gidince Mutlaka YapılacaklarKamboçya birçok yönden, özellikle de doğal ve tarihi güzellikler bakımından ziyaretçilerin unutulmaz günler geçirdiği önemli bir ülkedir. Kamboçya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler;
 • Öncelikle ülkenin körfeze bakan kıyılarındaki muhteşem plajları ziyaret etmeden ve belirtilen bölgelerde denize girmeden ülke ziyaretlerinin bir anlamının olmayacağı düşünülmektedir.

 • Ülkenin doğal güzellikleri, şelaleleri ve tropikal adaları dünyanın çok az ülkesinde yaşanabilecek huzurlu birkaç gün geçirilmesini sağlayacaktır. Kamboçya seyahatinde tropikal adalar mutlaka ziyaret edilmelidir.

 • Balon gezisinin olduğu her bölgede hava şartları elverdiği sürece mutlaka şehre havadan bakmak ihmal edilmemelidir.

 • Ülke genelindeki harabelerin keşfedilmesi, Angkor Wat'da gün batımı izlenmesi, lokal dükkanlardan alışveriş yapılması ve Kamboçya Sirk ziyareti Kamboçya'ya gidince mutlaka yapılacaklar listesinin en üst sıralarında bulunmaktadır.Kamboçya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerKamboçya gezisi için ülke, düşünülenin aksine güvenlik açısından kesinlikle sıkıntılı bir yer olarak nitelendirilmemektedir. Öyle ki Kamboçya seyahati boyunca tüm yolculuklarını karayoluyla yapan turistler en ufak dahi bir problem yaşamazken, Kamboçya’daki tatiliniz için uyarılar şöyle sıralanabilir;
 • Ülkeye havayolu ile giriş yapılacaksa Kamboçya vize adı altında e-vize alınması gerekmekte olup, karayoluyla olan seyahatlerde damga parası adı altında bir-iki dolar rüşvetle kolaylıkla vize alınabilmesi mümkündür. Havayolu ziyaretlerinde ilgili siteye girilerek formun doldurulmasının ardından ödeme yapıldığında iki iş günü içerisinde vize başvuru sahibine ulaşmaktadır. Vize çıktısının alınıp, ülkeye girişte gösterilmesi yeterlidir.

 • Ülkedeki tüm turistik bölgelerde İngilizce bilme oranı oldukça yüksek olduğu için en azından temel ihtiyaçlar ve temel sorulara karşılık bulunabilmesi çok kolaydır.Emlak365.Com Özel İçerik