Kara Liste, Karşılıksız Çeke Hapis Cezası ve Sicil Affı 2020 İçin Son Durum Ne?

Karşılıksız çeke hapis cezası kalkıyor haberleri büyük yankı uyandırmış ve heyecan yaratmıştı. Peki, kara liste affı, kredi sicil affı ve karşılıksız çeke hapis cezası müjdesi 2020 yılında gelecek mi, son durum ne?

GÜNDEM 14.01.2020 - 18:00 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Karşılıksız çeke hapis cezası kalkıyor haberleri büyük yankı uyandırmış ve heyecan yaratmıştı. Peki, kara liste affı, kredi sicil affı ve karşılıksız çeke hapis cezası müjdesi 2020 yılında gelecek mi, son durum ne?

Vatandaş kara liste affı, kredi sicil affı ve karşılıksız çeke hapis cezasının kaldırılması müjdelerini yakından takip etmeye devam ediyor. KARA LİSTE AFFI 2020İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun yapmış olduğu açıklamasında 116 milyarlık takipteki alacak miktarına dikkat çekerek ‘'2017 yılında tüketici kredileri ve kredi kartları, kobi kredileri ve ticari krediler nezdinde takipteki kredilerin brüt tutarı 64 milyar TL düzeyindeyken, bu rakam 2019'un haziran ayında 116 milyar TL'ye ulaşmıştır.Bankalara borçlarını ödemiş olmalarına rağmen sicil dosyaları nedeniyle kredi talebinde bulunan vatandaşlar sorunlar yaşamaktadır. Daha önce çıkarılan yasalar ile Türkiye Bankalar Birliği'ne nezdinde kurulan Risk Merkezi'nin tuttuğu sicil kayıtlarının dikkate alınmayabileceği öngörülmüştür.Ancak bu ifade, bankalar ve finansal kuruluşlara takdir yetkisi sağlamakta ve vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm getirememektedir. Bu nedenle sicil affı kanun değişikliği gerekmektedir'' açıklaması ile kara liste sicil affı için meclise kanun teklifi vermişti. 2020 yılında oluşan yoğun baskı nedeni ile kara liste affının çıkabileceği belirtiliyor. KREDİ SİCİL AFFI SON DAKİKA 2020Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan TBMM Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapmış olduğu açıklamasında “Sicil affı bizim tek başına alabileceğimiz bir karar değil. İlgili bakanlıklarımızla bunu daha önce de konuştuk, tekrar gündeme getiririz” ifadelerine yer vermişti. Milyonlarca vatandaşın yanı sıra ekonominin kötü gittiği dönemde sıkıntılı bir süreç yaşayan binlerce esnafta ödemelerinde sorun yaşayarak kredi sicilinin bozulması nedeni ile kredi onayı almakta sorun yaşamaya başlamıştı. KARŞILIKSIZ ÇEKE HAPİS CEZASI 2020Konu hakkında yasa teklifini TBMM gündemine taşıyan CHP adına konu hakkında açıklama yapan CHP Milletvekili Hamzaçebi “Çekin karşılıksız çıkması halinde adli para cezası uygulanıyor.Bunun süresinde ödenmemesi durumunda ise hapis cezasına dönüşüyor. Çekte yazılı rakam her neyse, bu özel hukuk ilişkisinden doğan bir alacak veya borçtur. Özel hukuk ilişkisinden doğan bir tutarın ödenmesi için hapis cezası getirilmesi doğru değildir.Bu, sözleşmeden doğan bir yükümlülüğün yerine getirilmemesi nedeniyle hapis cezası verilmesi anlamına gelir. Anayasa’nın temel kuralına aykırıdır. Kriz nedeniyle esnaf hapis tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Son iki yıl içerisinde karşılıksız çek sayısında adeta patlama yaşanıyor" diyerek uygulamanın anayasaya aykırı olduğunu iddia etmişti. Karşılıksız çeke en son olarak erteleme formülü öne sürülmüş, çekini ödeyemeyen kişilere belirli süre borç ödemesi için süre tanınması gündeme gelmişti. Gelişmeler yakından takip ediliyor. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@