Kara Liste Sicil ve Karşılıksız Çek Yasası Hapis Cezası Affı Son Durum Ne?

Milyonlarca kişinin büyük bir merakla yakından takip ettiği kara liste sicil affı ve pek çok müteahhidi ilgilendiren karşılıksız çeke hapis cezası hakkında yeni gelişmeler yaşanıyor.

GÜNDEM 13.12.2019 - 18:00 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Milyonlarca kişinin büyük bir merakla yakından takip ettiği kara liste sicil affı ve pek çok müteahhidi ilgilendiren karşılıksız çeke hapis cezası hakkında yeni gelişmeler yaşanıyor. Peki, 2020 yılından kara liste sicil affı çıkar mı, karşılıksız çeke hapis cezası kalkar mı?

 Son dönemde ekonomide yaşanan sorunlar nedeni ile başta inşaat sektörü olmak üzere pek çok sektörde çeklerde ödeme sorunu yaşanmıştı. Yıllardır başarı ile hizmet veren şirketlerin çekleri yazılmaya başlarken esnafta hapis cezası ile karşı karşıya kalmıştı. KARA LİSTE VE SİCİL AFFI İÇİN SON DURUM NE?İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun yapmış olduğu açıklamasında 116 milyarlık takipteki alacak miktarına dikkat çekerek ‘'2017 yılında tüketici kredileri ve kredi kartları, kobi kredileri ve ticari krediler nezdinde takipteki kredilerin brüt tutarı 64 milyar TL düzeyindeyken, bu rakam 2019'un haziran ayında 116 milyar TL'ye ulaşmıştır.Bankalara borçlarını ödemiş olmalarına rağmen sicil dosyaları nedeniyle kredi talebinde bulunan vatandaşlar sorunlar yaşamaktadır. Daha önce çıkarılan yasalar ile Türkiye Bankalar Birliği'ne nezdinde kurulan Risk Merkezi'nin tuttuğu sicil kayıtlarının dikkate alınmayabileceği öngörülmüştür.Ancak bu ifade, bankalar ve finansal kuruluşlara takdir yetkisi sağlamakta ve vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm getirememektedir. Bu nedenle sicil affı kanun değişikliği gerekmektedir'' açıklaması ile kara liste sicil affı için meclise kanun teklifi vermişti. Meciste görüşmelerin devam ettiği belirtiliyor. KARŞILIKSIZ ÇEKE HAPİS CEZASI KALKIYOR YERİNE ERTELEME FORMÜLÜ GELİYOR, 200 BİN KİŞİ HAPİSTEN KURTULACAK!Hükümet tarafından üzerinde çalışılan yeni düzenlemenin yasalaşması durumunda karşılıksız çek nedeni ile alınan hapis cezası 3 yıl boyunca ertelenecek.  Bu süre zarfında borç nedeni ile hapis cezası alan kişi borcunu öderse bu durumda hakkında verilen hapis cezası iptal edilecek. Borcunu ödememesi durumunda ise hapis cezası yerine getirilecek. Yapılacak olan yasal düzenlemenin kanunlaşması durumunda yaklaşık 200 bin kadar çek cezalısının hapse girmesinin önlenebileceği belirtiliyor.  3 yıllık infaz ertelemesi sayesinde hem borçların ödenmesine imkan sunulacak hem de istihdama katkı sağlanacak. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@