Karabük'te Yarı Fiyatına Yurt Satışına İlişkin TOKİ'den Resmi Açıklama

Karabük'te maliyetinin yarısı fiyatına yurt satışı yapılacağına dair haberlerin basında yer almasıyla birlikte TOKİ resmi açıklamada bulundu.

Karabük'te Yarı Fiyatına Yurt Satışına İlişkin TOKİ'den Resmi Açıklama

TOKİ Başkanlığı'nın Karabük'te yer alan öğrenci yurdu binasına ilişkin gün içinde bazı haberler basında yer aldı. Kurumun 2015 yılında 60 milyon TL'ye mal ettiği 14 katlı binaya dair haberlerde, ihaleye çıkılacağı ve ihale fiyatının 32 milyon TL olduğu belirtildi.

TOKİ'DEN RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

Bina satışına ilişkin TOKİ Başkanlığı ise bir basın açıklamasında bulundu. Kurum resmi sitesinden yayımladığı duyurusunda, basında yer alan 6 yıldır boş duran binanın satışına ilişkin iddialara açıklık getirileceğini bildirdi.

TOKİ Karabük'te tamamlanan yapının son durumu hakkında yaptığı açıklamasında ihale sürecini, fiyatları ve projenin geneline ilişkin bilgi verdi. Soğuksu Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında iki etap halinde 1120 konut inşa edildiğini duyuran kurum, bu konutların hak sahiplerine teslim edildiğini duyurdu. Ayrıca 3. etap görüşmelerinde de uzlaşmaların sürdüğü ifade edildi.

Proje dahilinde yer alan 1004 kişilik yurt binası hakkında da açıklamada bulunan TOKİ ihale bedelinin 31 milyon 840 bin TL olduğunu ve projenin 9 Eylül 2020 tarihinde tamamlandığını duyurdu.

Basın açıklamasının devamında ise yeni ihale dönemi hakkında bilgi veren TOKİ Başkanlığı "Yurt binası İdaremizce 09/09/2020 tarihinde tamamlanarak teslim alınmış olup, 6 yıldır boş olduğu yönündeki iddia gerçeği yansıtmamaktadır. Bunun yanında yurt binası İdaremizce 31 milyon 840 bin ₺ bedel ile ihale edilmiş olup, hazırlatılan değerleme raporunda yurt binasının bedeli 32 milyon ₺ olarak belirlenmiş, satış işlemi ise açık artırma usulü ile gerçekleştirilecektir." açıklamasında bulundu. Açıklamanın son bölümünde ise yurt binasının ihalesi için rekabet ortamı oluşturulacağı bilgisi verildi.