KDV Düşünce Market Fiyatları Ucuzlayacak Mı?

Hazine ve Maliye Bakanlığı KDV'nin sadeleştirilmesi konusunda yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Vatandaşlar ise KDV düşünce market fiyatları düşecek mi merak ediyor. İşte konuya ilişkin detaylar.

Gündem 21.01.2022 - 09:21 21.01.2022 - 09:21 Büşra Uluşen

Hazine ve Maliye Bakanlığı, KDV'nin sadeleştrilmesi konusunda çalışma yürütüyor. Market fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle Bakanlık harekete geçme kararı aldı. Bu kapsamda tüm alanlardaki KDV oranları sil baştan düzenlenecek. 

MUHALEFETTEN ÖNERİ ALINDI

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın KDV oranlarındaki çalışmalarında sona yaklaşıldı. Farklı alternatiflerin değerlendirildiği çalışma için muhalefetten de önerdi alındı. Düzenleme için Gelir İdaresi Başkanlığı, sivil toplum kuruluşlaı, odalar ve sektör temsilcileri ve ilgili tümtarafların görüşlerinin alınması için KDV çalıştayları düzenleniyor. 

MARKET FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

KDV sadeleştirme düzenlemesinde temel ihtiyaç ürünlerindeki fiyat artışı da göz önünde bulunduruluyor. KDV konusunda ortak bir fikir çıkarılması için farklı oranlarda uygulanan KDV'deki oranlar anlaşılır ve sadeleştirilmiş şekle getirilecek. KDV oranlarının sadeleştirilerek yeniden düzenlenmesiyle market fiyatlarının da düşmesi bekleniyor. 

SABİT KDV ORANI UYGULANABİLİR

KDV, güncel olarak 1, 8 ve 18 olmak üzere üç şekilde uygulanıyor. KDV'nin yalnızca 3 türde uygulanması bazı eşitsizliklere neden oluyor. Düzenleme ile eşitsizliğin ortadan kaldırılarak tek bir KDV oranı uygulanması konusu gündeme geldi. Bunun yanı sıra yüzde 18'lik KDV oranının da düşürülmesi söz konusu olabilir. KDV oranı düşürülürken yalnızca 1, 8 ve 18 değil; arada farklı rakamların da uygulanabileceği görüşmeler kapsamında tartışılıyor. 

kdv sadeleştirme

BİRÇOK ÜRÜNDE KDV SIFIRLANABİLİR

Eğitim ve sağlık gibi alanlarda tek ya da düşük bir KDV oranının uygulanması mümkün olabilecek. Taraflardan birçoğu gıdada tek bir KDV oranının uygulanıp yüzde 1'e çekilmesi ya da tamamen sıfırlanması yönünde fikir sunuyor. KDV'nin sadeleştirilmesini içeren düzenlemeye dair detaylar çok yakında belli olacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@