Kendine Yetki Verilen Kararı Bozduran Belediyeye Tepkiler Çığ Gibi Büyüdü!

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, katı atık bedelinin kaldırılma yetkisinin belediyeye verilmesi üzerine mahkemeye giderek kararı iptal ettirdi.

Gündem 30.12.2021 - 09:40 30.12.2021 - 09:42 Büşra Uluşen

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, 24 Eylül 2020 tarihinde gerçekleşen meclis toplantısında, katı atık bedellerinin BUSKİ aracılığı ile su faturalarına yansıtılması konusunda ilçe belediyelerine yetki verdi. Yetkisini devreden Büyükşehir Belediyesi'ne itiraz Mudanya Belediye Başkanı'ndan geldi. 

Soluğu Mahkemede Aldı!

Mudanya Büyükşehir Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, katı atık bedellerinin iptal edilme yetkisinin belediyelerin inisiyatifine bırakılmasından rahatsızlık duydu. Karardan memnun olmayan Türkyılmaz, belediye meclisinde alınan kararın iptali için mahkemeye başvurdu. 

Davası lehine sonuçlanan Türkyılmaz, önceki gün kendisine bildirilen kararı basına sundu. Vatandaşın kesesini etkileyecek kararı hazırlattığı basın bülteniyle sunan belediye başkanına Bursa halkından gelen tepki çığ gibi büyüdü. 

Kararı 'hukukun zaferi' olarak niteleyen belediye başkanı, ''Su faturalarını düzenleme ve tahsil etme yetkisi BUSKİ'ye aittir. Belediyemizin kazandığı bu fava, diğer ilçe belediyelerine de emsal olacak'' şeklinde bir açıklama yaparak herkesi şaşırttı. 

Büyükşehir Belediyesi'nden Tepki Yağdı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, sosyal medya hesabı üzerinden konuya ilişkin açıklamada bulundu. Aktaş, Mudanya Belediye Başkanı'nın vatandaştan şimdiye kadar alınmayan parayı almak için mahkemelerde mesai harcadığının altını çizerek, ''Hukuk zaferinin kazananı kim vatandaş mı? Kaybedeni kim? Diğer şehirlerde alınmayan bu bedeli vatandaşlarımdan da alınmaması adına ne gerekirse yapacağız'' dedi. 

alinur aktaş

Öte yandan Hayri Türkyılmaz'a İyi Parti cephesinden de tepki gecikmedi. İyi Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, ''Hayri Bey, kimden yana bir karar verdin, vatandaştan mı, BUSKİ'den mi?'' ifadelerini kullandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@