Kılıçdaroğlu'nun seçim kozu! Suriyelileri nasıl göndereceğini madde madde açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçilmeleri durumunda Suriyelileri nasıl geri göndereceklerine ilişkin 4 maddelik bir plan açıkladı. İlk adımı da Suriye yönetimi ile barışmak olduğunu söyledi.

Gündem 30.04.2022 - 10:49 30.04.2022 - 10:50 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP'nin kazanması durumunda Suriyelileri nasıl göndereceklerine ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sürecin nasıl işleyeceğine dair bilgi verdi. İstanbul'da bir etkinlik kapsamında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu geri dönüş planını 4 madde ile açıkladı. 

SURİYELİLERİ NASIL GÖNDERECEĞİNİ AÇIKLADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriyelilerin nasıl geri göndereceklerine ilişkin başlatılacak çalışmaların ilk adımını, Suriye ile barışmak olduğunu söyledi. Karşlıklı büyükelçilikler açılacağını ifade eden Kılıçdaroğlu daha sonra Türkiye'de ki Suriyelilerin çalışma durumlarına göre bir geri dönüş planlaması oluşturulacağını söyledi. Orada can ve mal güvenliğinin sağlanması için çalışmalar olacağını söyleyen Kılıçdaroğlu sözleşmeler imzalanacağını ve Birleşmiş Milletlerin de devreye girmesini isteyeceğiz dedi.

İkinci adımın giden insanlar için ülkelerinde yaşam alanı oluşturulması gerektiğini söyleyen CHP Lideri bu işlemlerin de Abrupa Birliği fonlarıyla yapılacağını aktardı. Kılıçdaroğlu sözlerini ise "* Yetiyor mu? Hayır. İkinci bir adımı atmamız lazım. Bunlar kendi ülkelerine gittikleri zaman yolları, kreşleri, okulları, hastaneleri olması lazım. Bunların hiçbirisi yok, bunların tamamını yapmak durumundayız. Bunu Avrupa Birliği fonlarıyla yapacağız. Avrupa Birliği ile gideceğiz, oturacağız. Onlara şunu söyledim; ‘Suriyelileri biz kendi ülkelerine göndereceğiz. Bunların yolları, okulları, kreşleri…Siz para veriyorsunuz ama bu parayı biz bunun için kullanacağız. Siz her türlü denetimi yapabilirsiniz, bizim bütün harcamalarımız şeffaf olacak." devam ettirdi.

Kılıçdaroğlu sözlerini ise Türk müteahhitlerin ihaleye çıkacağını ve yeniden yapacaklarını söyledi. Son olarak ise Suriyelilerin can ve mal güvenliği sağlanarak ülkelerine geri dönüşlerinin sağlanacağı açıklandı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@