Kimlik Tespiti Zorunluğu Nedeni İle Döviz Büroları Kepenk Kapatma Kararı Aldı!

Döviz alım ve satımı işlemlerine getirilen kimlik tespiti zorunluluğu nedeni ile döviz büroları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyi protesto etmek amacıyla eylem kararı aldı.

Gündem 27.10.2021 - 09:15 27.10.2021 - 09:15 Gülcan Özer

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yasal düzenleme ile döviz alım ve satım işlemlerinde limit sınırlaması olmaksızın tüm işlemler için kimlik tespiti zorunluluğu getirilmişti. Yapılan yasal düzenleme sosyal medyada "1 dolar bile bozduran kimlik gösterecek" başlığı ile servis edilince kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. 

Vatandaşların tedirginlik yaşamasına neden olan gelişme hakkında açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı "dolara müdahale ediliyor", "dolar alanlar ve satanlar fişleniyor" gibi haberlere tepki göstererek uygulamanın standart bir prosedür olduğunun altı çizilmişti. Konu hakkında bir açıklamada döviz büroları tarafından yapıldı. 

DÖVİZ BÜROLARI NE ZAMAN KAPANACAK?

Yapılan yeni yasal düzenlemeye karşı çıkan döviz büroları adına açıklama yapan Yetkili Müesseseler Derneği kimlik zorunluluğu getiren yönetmeliğin iptal edilmesi için dava açacaklarını dile getirdi. Yetkili Müesseseler Derneği resmi internet sitesi üzerinen yazılı olarak yapılan açıklamada söz konusu yönetmelik kabul edilemez gösterildi. 

döviz büroları ne zaman kapanacak

Yazılı açıklama metninde “Birlik üyelerinin almış olduğu karar gereğince yönetmeliğin iptali için dava açılacak, bu davaya tüm döviz bürosu firmaları müdahil olacak ve önümüzdeki hafta Türkiye’de faaliyet gösteren tüm döviz büroları tepki amaçlı kepenklerini indirecek ve bu protesto esnasında her şehirde basın açıklaması yapılacaktır” ifadelerine yer verildi. 

Yetkili Müesseseler Derneği Başkanı Mustafa Ünver, Sözcü Gazetesi'ne yapmış olduğu açıklamada söz konusu yönetmeliği protesto etmek adına Türkiye genelinde tüm döviz bürolarının 4 Kasım 2021 Perşembe günü saat 11:45 itibari ile kepenk kapatma eylemi yapacaklarını söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@