Kimlikleri halen eski olanlar dikkat! Son başvuru tarihini kaçırmayın

Kimliklerin yenileme süreci devam ediyor. Ancak halen kimliğini yenilememiş olan milyonlarca vatandaş bulunuyor. Kimliği eski olan vatandaşların son başvuru tarihine kadar süreci tamamlaması gerek.

Gündem 28.05.2022 - 15:36 28.05.2022 - 15:36 Mustafa Karagöz

Kimliklerin çipli kimlik kartlarıyla yenileme süreci başlayalı çok uzun zaman oldu. Bu süre zarfında milyonlarca vatandaş kimlik kartını yenilerken bir o kadar vatandaş ise halen eski kimlikleri kullanmaya devam ediyor. 

Eski kimlikler 2022 yılı içinde geçerliliği devam edecek ancak süreç önümüzdeki sene sona erecek. Kimliği eski olup yenileme planı yapanlar için detayları hatırlatıyoruz. 

KİMLİĞİ ESKİ OLUP YENİLEYECEKLER DİKKAT

Kimliklerini yenilemeyen vatandaşlar için süreç 2023 yılının son gününe kadar devam edecek. 2022 yılı içinde geçerli olacak kimlik kartlarını yenilemek için vatandaşlar için son tarih 31 Aralık 2023. Bu tarihe kadar vatandaşlar tüm işlemlerini tamamlamak zorundalar. 

Kimlik yenileme işlemleri ilk olarak kurumdan randevu alınmasıyla başlayacak. Randevu işlemleri için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden randevu alınacak. Randevu işmemleri ister kurumun internet sitesinden online olarak istenirse de ALO 199 numaralı telefondan alınabiliyor. Randevu alma işlemlerini tamamlayanlar daha sonra kurumun talep ettiği evrakları toplayacaklar. Bu evrakların ilki nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport, aile cüzdanı, geçici kimlik belgesi gibi üzerinde TC kimlik numarası yer alan resmi bir belge olacak. Yanında bu belge dışında vatandaşların 1 adet biyometrik fotoğraf götürmeleri gerekiyor. Bu iki evrak ile birlikte gidenler kimlik yenileme işlemlerini randevu gün ve saatinde tamamlıyorlar. 

NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Kimlik yenileme ücretleri için kuruma bir miktar ödeme yapılması gerekiyor. 

Eski kimliklerini yenileyecek olan vatandaşlar 37.50 TL ödeme yapacaklar. Yeni anne baba olmuş aileler çocuklarının kimlikleri için de 37.50 TL ödeme yapacaklar. Nüfus Cüzdanı kaybı için de 37.50 TL ödeme yapılırken Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli 75 TL olarak açıklandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@