Kinder Tehlikesi Türkiye'de! Tarım Bakanlığı Harekete Geçti

Avrupa'da Kinder sürpriz yumurtalarda salmonella bakterisini çıkması nedeniyle Türkiye için Tarım Bakanlığı bir son dakika kararına imza attı.

Gündem 19.04.2022 - 17:31 19.04.2022 - 17:31 Gülşah Konuk Akın

Avrupa'da kinder sürpriz yumurtalarda salmonella bakterisinin çıkması nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye için bir son dakika kararına imza attı. Ürünlerde salmonella analizi yapılmadan ithalat yapılmayacak. 

İKİNCİ BİR TALİMATA KADAR ANALİZ YAPILMA ZORUNLULUĞU
Avrupa'da bulunan bazı ülkelerde salmonella bakterisinden dolayı Kinder marka ürünle toplatıldı. Bunun arından Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, ikinci bir talimata kadar Türkiye'de ithalat öncesinde salmonella analizi yapılmasını zorunlu hale getirdi.  Konuya ilişkin yazı, bitkisel ithalatta yetkili olan 44 il müdürlüğüne gönderildi.  Gönderilen yazıda: "Avrupa Birliği Gıda ve Yemde Hızlı Alarm Bildirimi (RASFF) ve INFOSAN'dan alınan bildirimlerde dünya genelinde Salmonella Typhimurium salgını yaşandığı, salgın kaynağının Kinder markalı çikolatalı ürünleri olduğu, riskli ürünler ve parti numaralarının toplatıldığı hakkında ülkemiz bilgilendirilmektedir. Alınan bildirimlerde belirtilen riskli ürünler parti numarası ile resmi kontrollerin gerçekleştirilmesi amacıyla tarafınıza iletilmektedir." denildi.

3k

HANGİ ÜRÜNLERDE ANALİZ YAPILACAK?
Kinder Sürpriz Yumurta, Kinder Mini Eggs, Kinder Schokobons, Uovo Maxi, Kinder Mix, Kinder Circus, Kinder Happy Moments, Mix Cross Cat Kinder ve Mixed Patisserie PRA.

SALMONELLA BELİRTİLERİ NELER
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü internet sitesinde salmonella bakterisinin belirtileri açıklandı. Bakteri vücuda girdikten sonra yaklaşık 12 ile 72 saat arasında ishal, ateş, bulantı, kusma ve karında kramplar meydana geliyor. Hastalık ortalama olarak 4 gün ile 7 gün arasında sürüyor. Bebekler, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda hastalık daha ciddi seviyelere ulaşabiliyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@