Kira yerine 2 bin 494 lira öderim diyene TOKİ 87 m2 daire satıyor! 49 bin TL peşinatı var

2.494 TL taksitle 87 m2 büyüklüğünde 2+1 TOKİ dairelerini almak isteyenler 49 bin TL peşinat ödeyecekler. 180 ayda ödenecek evler orta gelir grubu kapsamında satılacak.

Toki 22.06.2022 - 09:18 22.06.2022 - 09:19 Mustafa Karagöz

Kendi evi olmayan kirada oturanlar için aylık barınma ücretleri şehirden şehire değişen rakamlara göre aylık artık 2.000 TL'den başlıyor. Yeni kiralık eve çıkacaklar için ev sahipleri çok daha yüksek tutarlar isteyebiliyor. İstanbul, İzmir, Gaziantep, Bursa, Ankara gibi şehirlerde kiralık daire konusu evi olmayanları ekonomik anlamda çok daha fazla yoruyor. 

Kira ödemek zor gelen vatandaşlar ise bu dönemde ev sahibi olmanın yollarını arıyorlar. Akıllara ilk gelen seçenekler ise devlet bankalarının sunduğu 0.89 ve 0.99 faiz oranlı konut kredisi paketleri olurken ev fiyatlarının yükselmiş olması geri adım atılmasına neden oluyor. Diğer bir seçenek ise TOKİ. 

TOKİ KİRA FİYATLARI İLE AYNI RAKAMLARLA EV ALMANIZI SAĞLIYOR

Güncel TOKİ duyurularına bakıldığında ise kira fiyatları ile aynı seviyelerde aylık taksit ödeme yaparak ev sahibi olma şansı olduğu görülüyor. TOKİ'den ev almak için kuraya katılan vatandaşlar kura kendilerine çıktığında çok kolay ödeme planları ile evlerini alabiliyorlar. Düzenli ödemeler vatandaşların ne kadar ödeme yapacağını belirlerken ekonomilerinin dağılmamasını sağlıyor. 

Yüzde 10 Peşinat ve 180 Ay Vade

Son duyurulardan birine bakıldığında sunulan ödeme planlarının avantajı ortaya çıkıyor. TOKİ Başkanlığı resmi sitesinde satışlar bölümünde kısa süre önce bir satış ilanına yer verdi. O duyuruda kurum "Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından DENİZLİ İLİ GÜNEY İLÇESİ TİLKİLİK MAHALLESİ 118 KONUT kapsamında üretilecek 44 adet konut satışa sunulacaktır." açıklamasında bulundu. Denizli'de ev satacak olan TOKİ bu dairelerin 38 adetinin 2+1, 6 adetinin ise 3+1 olduğunu açıkladı. 

Daireleri almak isteyenler için ödeme planlarını açıklayan kurum; ödemelerin doğrudan peşinat yapılabileceğini ancak isteyenler için uzun vadeli ödeme planı oluşturulduğunu açıkladı. 499 bin TL'den başlayan fiyatlarla konut satacak olan TOKİ, ödemelerin yüzde 10 peşinat yani 49 bin TL peşinat ile ve 180 ay vade ile tamamlanacağını açıkladı. 

toki denizli konut satışı-2

TOKİ'nin konut satışları için hazırladığı tabloda da görüldüğü gibi vatandaşlar aylık kira öder gibi kendi evlerini alabilecekler. Bu evler için e-Devlet üzerinden yada konut satışı yapılan illerdeki Halk Bankası veya Ziraat Bankası şubelerinden başvuru yapmak gerekiyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@