Kış Beklenenden Erken Geldi! İlk Kar Yağdı, Gök Gürültülü Sağanak Yağış, Fırtına ve Sel Uyarısı Yapıldı

Yılın ilk karı Doğu Karadeniz'e düştü. Kış ne zaman gelecek, havalar ne zaman soğuyacak 2021, sel uyarısı var mı, gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yapılan iller hangileri?

Gündem 23.09.2021 - 12:30 23.09.2021 - 12:32 Gülcan Özer

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de küresel iklim değişikliği tüm etkisini göstermeye devam ederken ani hava değişiklikleri ve doğal afetlerde büyük bir artış yaşanmıştı. Türkiye ilk baharı yaşamadan yaz mevsimine geçiş yaparken bu seferde sonbaharı yaşamadan kış mevsimine geçiş yaptı. 

Karadeniz bölgesinde dün yaşanan ani sıcaklık düşüşü sonrasında yılın ilk karı düştü. Doğu Karadeniz bölgesinde dün akşam etkisini arttıran kar yağışı ile beyaz bir görüntü ortaya çıktı. Kar yağışı sonrası Artvin’in Yusufeli ilçesindeki Yaylalar köyü, Trabzon ile Bayburt arasında yer alan Haldizen Dağları'nın zirvesindeki 2 bin 740 metre rakımdaki Aygır Gölü beyaza büründü. 

karadenize-ilk-kar-düştü

GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ VE FIRTINA UYARISI YAPILAN İLLER HANGİLERİ?

Dün düşen yeni mevsimin ilk karı sonrasında Meteoroloji Genel Müdürlüğü çok sayıda il için gök gürültülü sağanak yağış, fırtına ve sel uyarısı yaptı. MGM tarafından sosyal medya hesabı üzerinden yayımlanan günlük hava durumu tahmin raporuna göre Karadeniz kıyıları başta olmak üzere, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Kastamonu, Hatay, Osmaniye, Erzurum, Ardahan ve Bingöl çevreleri ile Adana’nın doğu kesimlerinde yerel olarak kuvvetli sağanak yağış ve sel felakati yaşanabileceği uyarısı yapıldı. 

23-eylül-hava-durumu

Doğu Karadeniz'in iç bölgelerinde yağışların yer yer yoğun karla karışık yağmur şeklinde olabileceği belirtilirken belirtilen illerde sel felaketine karşı önlem alınması istendi. 

METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ FIRTINA UYARISI YAPILAN İLLER HANGİLERİ?

Fırtına uyarısı da yapan Meteoroloji Genel Müdürlüğü Marmara’nın güneybatısı, Kuzey Ege kıyıları, Güney ve İç Ege ile Akdeniz’in iç kesimlerinde kuzey yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa), Doğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-80 km/sa) eseceğini belirterek fırtına alarmı verdi. 

KIŞ NE ZAMAN GELECEK, HAVALAR HANGİ TARİHTE SOĞUYACAK?

Hava sıcaklıklarında batı kesimler ve Güney İç bölgelerde 4 ila 8 derece düşüş yaşanabileceği belirtilirken Marmara'nın doğusu, İç Ege, Akdeniz iç kesimleri, iç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu bölgesi için ise hafif zirai don uyarısı yapıldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@