Koleksiyon Amaçlı Bastırılan 1 Milyon Dolarlık Banknot Bulundu

Van Gürpınar'da Jandarma ekipleri tarafından yapılan aramada ABD Merkez Bankası tarafından koleksiyon amacıyla bastırılan 1 milyon dolarlık banknot bulundu.

Gündem 23.04.2022 - 16:29 23.04.2022 - 16:29 Gülşah Konuk Akın

Jandarma ekipleri Van Gürpınar'da bir taksiyi durdurdu ve arama yaptı. Takside bulunan müşterilerin birinde ABD Merkez Bankası'nın koleksiyon amacıyla sınırlı sayıda bastırdığı bir adet 1 milyon dolarlık banknot ele geçirildi. Gürpınar İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, istihbarat aldıktan sonra 18 Nisan 2022 günü, Edremit'e doğru giden bir taksiyi arama yapmak için durdurdu. Hem taksi sürücüsünün hem de yolcuların üzeri arandı. 

BANKNOTUN GERÇEK OLDUĞU BELİRLENDİ
Taksideki yolcunun üzerinden çıkan 1 milyon dolarlık banknot gerçek olup olmadığının tespit edilmesi için ekipler tarafından  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Van Şubesine gönderildi. Şubede yapılan incelemeler sonrasında banknotun gerçek olduğu tespit edildi.

VALİLİK KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPTI

Van Valiliği tarafından konuya ilişkin açıklama yapıldı. Valilik açıklamasında, 18 Nisan 2022 tarihinde gelen istihbarat üzerine Jandarma ekiplerinin bir taksiyi durdurup arama yaptığı, yolculardan birinin üzerinden 1 milyon dolarlık banknot bulunduğu, banknotun Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Van şubesinde incelenip gerçek olduğunun tespit edildiği, olayın şüphelilerinin adli makamlara sevk edildiği bilgisi yer aldı. Ayrıca: Bölgemizde halkımızın huzur ve güvenliğini sağlamaya yönelik operasyonlar, yine halkımızın desteğiyle daha da güçlü ve kararlı bir şekilde aralıksız olarak devam edecektir" ifadelerine yer verildi.

Şüpheliler Z.S. ve C.S. ekipler tarafından gözaltına alındı ve  Gürpınar İlçe Jandarma Komutanlığı'nda yapılan işlemlerden sonra adliyeye sevk edildi.

ABD Merkez Bankası'nın 1 milyon dolarlık banknotları koleksiyon amacıyla bastırıp bazı ABD'li iş adamlarına da koleksiyon yapmaları amacıyla verdiği biliniyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@