Konut Kredisi Ödeyenler İçin Mahkemeden Emsal Karar Çıktı!

Konut kredisi ödemesi devam edenler için mahkeme tüketicileri sevindiren bir emsal karar verdi. Teslim edilmeyen konut için mağduriyet yaşayan vatandaşın konut kredisi ödeme dondurma talebi hakkında hem müteahhit hem de banka hakkında açılan davada vatandaş lehine karar çıktı.

GÜNDEM 20.09.2019 - 13:55 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Konut kredisi ödemesi devam edenler için mahkeme tüketicileri sevindiren bir emsal karar verdi. Teslim edilmeyen konut için mağduriyet yaşayan vatandaşın konut kredisi ödeme dondurma talebi hakkında hem müteahhit hem de banka hakkında açılan davada vatandaş lehine karar çıktı.

Kredi çekmek isteyenleri ve kredi çekerek ödemesine devam eden kişileri ilgilendiren emsal karar çıktı! Son dönemde 0.79 konut kredisi kampanyası ile başlatılan firma katkı paylı konut kredisi kampanyası büyük ilgi görürken müteahhit ile anlaşmalı konut projeleri üzerinden konut kredisi çeken kişiler için mahkeme çok önemli bir karar açıkladı. Vatandaş Haklı Bulundu, Konut Kredisi Ödemesi Durduruldu! Söz konusu olay Aydın'da yaşandı. Aydın'da yaşayan bir kişi ön ödemeli satış sözleşmesi imzalayarak projeden konut satın aldı. Konutu satın alırken kredi kullanan vatandaş müteahhit ile anlaşmalı firma üzerinden kredi başvurusu yaptı ve konut kredisi kullandı. 14 ay içerisinde teslim edileceği sözü ile satılan konut aradan geçen süreye rağmen bir türlü tamamlanamadığı için teslim edilmedi. Vatandaş bunun üzerine "sözleşmenin feshi ve kredi ödemelerinin durdurulması" talebi ile hem kredi çektiği banka hem de evi satın aldığı müteahhit hakkında mahkemeye başvuruda bulundu ve kredi ödemesinin durdurulmasını talep etti. Bağlı Kredi Olduğu İçin Mahkeme Başvuruyu Haklı Buldu Konu hakkında müvekkili adına açıklama yapan Avukat Seda Ayaz Aksoy dava süreci hakkında bilgilendirmede bulunarak "Bu tür sözleşmeler ve 'bağlı kredi'ye ilişkin davalar henüz çok yeni. Henüz içtihat oluşmamış durumda.Dolayısıyla istinafın verdiği bu karar, emsal olabilecek bir karar. Her kredi bağlı kredi değil. Tüketicinin bu krediyi kendi başına almamış olması gerekiyor.Bu yasa kapsamında bağlı kredinin yasal avantajlarından tüketicinin faydalanabilmesi için mutlaka satıcıyla finans kuruluşu arasında bir ekonomik birlik olması lazım ancak bu tür bir bağ var ise o kredinin bağlı kredi olduğunu söyleyebiliyoruz.Tüketici kendisi bulmuş olmamalı o finans kuruluşunu. Müvekkil başka bir konutta kiracı idi. Hem kira veriyordu hem kredi ödemeleri devam ettiği için teslim edilmeyen konutun kredi ödemelerini sürdürmek durumundaydı. İcra takibi gibi bir tehlike ile de karşı karşıyalar tüketiciler.Dolayısıyla kredi ödemelerinin durdurulması tüketicileri son derece mutlu edecek bir karar" dedi. Hem Kira Hem Kredi Ödemek Zorunda Kalmayacak! Vatandaş verilen bu emsal karar sayesinde evini teslim alamadığı için hem kredi ödemeye bir yandan da kira ödemesi yapmaya mecbur kalmayacak. Söz konusu karar emsal karar olduğu için bu şekilde konut kredisi çeken kişileri yakından ilgilendiriyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@