Konya Karapanır'da Obruk Kabusu Devam Ediyor!

Konya'da obruk kabusu devam ediyor. Son aylarda sayıları hızla artan dev obruklar yerleşim yerlerine doğru ilerlemeye devam ederken halk korku içerisinde yaşıyor!

Gündem 10.09.2019 - 17:00 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Konya'da obruk kabusu devam ediyor. Son aylarda sayıları hızla artan dev obruklar yerleşim yerlerine doğru ilerlemeye devam ederken halk korku içerisinde yaşıyor!

Konya Karapınar ilçesinde halkın obruk kabusu devam ediyor. 30 Metre Çapında Dev Obruk Oluştu! Son yıllarda sayıları hızla artan dev obruklara bir yenisi daha eklendi. Karapınar ilçesinde meydana gelen obruk sonrası konuşan tarlanın sahibi çiftçi Lütfi Gülbahar "Son oluşan obruk, yaklaşık 5 metre derinliğinde, 30 metre çapında ama çevresindeki çatlaklar oluşumun devam edeceğini gösteriyor.Korku ile yanına yaklaşabildik. Obruk oluşacağı korkusuyla sürekli tedirginlik içerisinde olduğumuzu söyleyebilirim. Bazen buraları terkedelim diye düşünüyoruz ama yapacağımız bir şey yok. Ailemizin rızkı topraktan sağlanıyor. Obruk oluşan tarla 1 hafta önce traktörle sürüldü.Eğer o sırada obruk oluşsaydı çok daha üzücü sonuçları olabilirdi. Obruklarla yaşamaya alışmış olsak da sürekli korku içerisindeyiz" diyerek yetkililerin önlem almasını istedi. Obruk Nedir, Obruk Ne Demek?Yer altı sularının karbonik asitle zenginleşmesi sonucunda asit özelliğine kavuşması ve kireç taşlarını eritmeye başlaması sonucu yer altına doğru mağaralar meydana getirmesi ile obruk oluşumu için ilk adım atılmış olur.Mağaralarda yer alan suyun çekilmesi ile toprağın üzerinde yer alan örtü kendisini taşıyamıyor ve büyük bir gürültü ile aniden çöker. Bu nedenle ağız çapları derinleştikçe büyüyen çukurlar oluşur ve bu dev çukurlara obruk adı verilir.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@