Konya'da Obruklar Oluşmaya Devam Ediyor!

Son dönemde sık sık yeni obruk oluşumları ile gündeme gelen ve bu nedenle artık adı "Konya obruk köyü" olarak anılan Karapınar'da yeni bir obruk oluştu.

Gündem 15.07.2018 - 17:05 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Son dönemde sık sık yeni obruk oluşumları ile gündeme gelen ve bu nedenle artık adı "Konya obruk köyü" olarak anılan Karapınar'da yeni bir obruk oluştu.

Olay bugün Konya'nın Karapınar ilçesinde yer alan Cevdet ve Saffet Sayın'a ait olan mısır tarlasında yaşandı. Mısır ekili olan tarlada aniden 40 metre çapında dev bir obruk meydana geldi. Yaşanan yeni obruk faciasını bu kadar önemli hale getiren ise obruk oluşumunun yaşandığı tarlanın yerleşim birimine olan yakınlığı oldu. Köylüler büyük bir panik yaşarken bazı köylülerin ise oluşan obrukların yaşam yerlerine yaklaşmaları nedeni ile taşınma kararı aldıkları iddia edildi. 40 Metre Çapında, 50 Metre Derinliğinde Yeni Obruk Açıldı Şu ana kadar köylülerin kendi çabaları ile yaptıkları ölçüme göre açılan dev obruğun eni 40 metre olarak beilrlendi. 50 metre derinliğe sahip olan obruk köylüler arasında büyüklüğü ile panik dalgası yarattı. Yeni açılan obruğun mısır tarlasında bulunması ve o saatte kimsenin tarlada çalışmaması ise can kaybı oluşması riskini engelledi. Konya'da Neden Obruklar Oluşuyor?Konya'da şu ana kadar 300'den fazla obruk oluştuğu açıklanırken bu sayının her geçen gün artması bölge halkı arasında panik oluşmasına neden oldu. Obruk oluşumu için gösterilen en büyük neden ise yer altı su kaynaklarının bilinçsiz olarak kullanılması ve yeraltı su kaynaklarının karbonik asit yönünden zenginleşerek kireç taşlarını eritmesi olarak gösteriliyor. Bu nedenle yer altı su mağaraları eriyor ve oluşan boşluklar üzerindeki büyük toprak parçasının yerin dibine doğru çökmesine neden oluyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan  Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık, "Obruklar, önceden daha yüksek kotlarda meydana geliyordu. Son yıllarda aşırı yeraltı su kullanımı ve kuraklık şartları nedeniyle su seviyesi çekildi. Su- kayaç etkileşimi olduğu noktalar daha düşük kotlara geldi. Günümüzde yerleşim alanlarında, tarlalarımızda, küçük yerleşim birimlerinde obruklar olmaya devam ediyor. Sadece geçtiğimiz yıl 9 civarında obruk meydana geldi. Bütün bölgeye baktığımız zaman Çumra’dan Tuz Gölü’ne kadar olduğu bölgede 300 civarında obruk vardı. Geçen yıl 300’ü aşmış olduk" diyerek yaklaşan tehlikeye dikkat çekti.

Obruk Nedir, Nasıl Oluşur? sorularının yanıtları için TIKLAYINIZ...
Gelişmelerden Haberdar Olun

@