Koronavirüs Aşısı Olmayanlar İşten Çıkarılabilir Mi? İlk Örnek Karar Verildi

Koronavirüs salgın sürecinde aşılama dönemi yaşanıyor. Ancak bazı kesimler aşı olmaktan kaçıyor. Peki aşı olmayanlar işinden çıkarılabilir mi? İlk örneği geldi.

Koronavirüs Aşısı Olmayanlar İşten Çıkarılabilir Mi? İlk Örnek Karar Verildi

Koronavirüs salgın süreci tüm dünyada etkisini hissetirmeye devam ediyor. Dördüncü dalga endişelerinin yaşandığı yaz aylarında gündem başlığı ise aşı. Peki aşı olmayanlar için Türkiye'de ne tür yasaklar uygulanacak.

AŞI OLMAYANLAR İÇİN NE TÜR YASAKLAR UYGULANACAK?

Koronavirüs aşısını yaptıran milyonlarca vatandaş bulunuyor. Ancak aşı konusunda dikkatsiz davranan, erteleyen yada aşı yaptırmak istemeyenlerin sayısı da çok fazla. Son rakamlara göre Türkiye'de 20 milyon kişinin aşı olması bekleniyor. Aşı tedarikinin olması randevu ile aşı yapılabildiği bu dönemde ise aşılama hızı çok düşmüş durumda.

Aşı olmayanlar için ise bazı yasakların gelebileceği konuşuluyor. Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu konuda bir açıklamada bulundu.

Bakan Koca yaptığı bir röportajında aşı olmayanlara yasak uygulanması konusuna çok sıcak bakmadığını ifade etti. Aşının gönüllü olarak yapılması gerektiğini altını çizen Bakan Koca, aşı olmayanlara bazı ek tedbirler uygulanabileceğini söyledi. Örnek veren Bakan Koca, aşı olmayanların şehirlerarası yolculuklarda, sinema, tiyatro girişlerinde, futbol veya herhangi bir spor müsabakasına girişlerde, uçak yolculuklarında PCR testi göstermelerinin zorunlu olabileceğini söyledi.

AŞI OLMAYANLAR İŞTEN ÇIKARILACAK MI?

Aşı olmayan ve çalışma hayatında yer alanlar ise işten çıkarılma endişesi yaşıyorlar. Aşı olmayanların işten çıkarılmalarına ilişkin ilk karar ise ABD'den geldi.

ABD'li hava yolu şirketi United Airlines, tüm çalışanlarına koronavirüs aşısı yaptırmayı zorunlu kıldı. Şirket, 25 Ekim'e kadar aşı olmayan personeli işten çıkaracağını açıkladı. Şirket CEO'su Scott Kirby tüm çalışanlara bir e-posta göndererek kararı duyurdu. Alınan kararın gerekçesi ise hem çalışanların sağlığını korumak hem de yolcuları güvenli bir şekilde taşımak olarak açıklandı.

Ayrıca ABD ve diğer ülkelerde çalışanlara aşı zorunluluğu getiren firma sayısı da artmakta.