Koronavirüs Pandemi Yardımları İle Lamborghini Araba ve Rolex Saat Almış!

Pandemi döneminde hem ekonomi çarklarının dönmesini sağlamak hem de kısıtlamalar nedeni ile geçim sıkıntısı yaşayan kişilere destek amacı ile pandemi yardımları ödeneye başlanmıştı.

Gündem 01.12.2021 - 10:55 01.12.2021 - 10:55 Gülcan Özer

Türkiye'de de olduğu gibi tüm dünyada pandemi yardımları ile ülkeler bozulan makro ekonomik görünüm nedeni ile zor duruma düşen vatandaşlarının geçimini desteklemeyi amaçlamıştı. Ancak, ne yazık ki dağıtılan yardımların bazı zamanlarda ihtiyaç sahipleri yerine dolandırıcıların eline geçtiği görülmüştü. Benzer bir durumda Amerika'da yaşandı. 

Dünyanın süper gücü olan Amerika pandemi döneminde en çok yardım dağıtan ülkeler arasında yer alırken aynı zamanda en çok pandemi dolandırıcılığı girişimi yaşanan ülkeler arasında da yer almıştı. Özellikle de istihdamın desteklenmesi amacı ile verilen yüksek bütçeli işletme kredileri ve destek kredisi paketlerinden dolandırılcılık yapıldığı tespit edilmişti. 

COVİD-19 YARDIMLARI İLE LÜKS ARAÇLAR VE SAAT ALMIŞ! 

Benzer olaylardan biride Amerika'nın Teksas eyaletinde yaşandı. ABD Adalet Bakanlığından yapılan resmi açıklama ile 30 yaşında olduğu duyurulan bir Amerika vatandaşının Covid 19 salgını nedeni ile dağıtılan parasal yardımları alarak dolandırıcılık ve kara para aklama yaptığı tespit edildi. Vergi kayıtlarında sahtecilik yapan şahsın bu yöntemle 1,6 milyon dolarlık kredi çektiği, çekmiş olduğu bu kredilerle amborghini Urus, Ford F-350 tipi kamyonet ve Rolex saat gibi son derece lüks harcamalar yaptığı tespit edildi. 

Amerika'da yapılan yargılama sonucunda suçunu itiraf eden kişiye 9 senelik hapis cezası verildiği, çekilen 1,6 milyon dolarlık kredinin 700 bin dolarlık bölümüne ise hükümet tarafından el konulduğu açıklandı. Türkiye'de de benzer haberler gündeme gelmiş, lüks evi ve arabası olan kişilerin dahi 1000 TL pandemi yardımı başvurusu yaptıkları ortaya çıkmıştı.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@