Kredi Yurtlar Kurumu KYK Toplam Borç Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır?

KYK Toplam borç sorgulaması e-devlet üzerinden ya da Kredi Yurtlar Kurumu internet sitesinden yapılabilir. Öğrenci mezun olduktan 2 sene sonra kredi yurtlar kurumundan aldığı kredi borcunu ödemekle yükümlüdür. Bu haberimizde sizlere KYK toplam borç sorgulama işlemlerinin nasıl ve nereden yapıldığını detaylı olarak anlatacağız.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 25.11.2019 - 23:17 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

KYK Toplam borç sorgulaması e-devlet üzerinden ya da Kredi Yurtlar Kurumu internet sitesinden yapılabilir. Öğrenci mezun olduktan 2 sene sonra kredi yurtlar kurumundan aldığı kredi borcunu ödemekle yükümlüdür. Bu haberimizde sizlere KYK toplam borç sorgulama işlemlerinin nasıl ve nereden yapıldığını detaylı olarak anlatacağız.

Bu nedenle ödeme zamanı geldiğinde KYK toplam borç sorgulama işlemi yapılarak, ödemesi yapılacak meblağ hakkında ilgi sahibi olunmalıdır.E-Devlet Üzerinden KYK Toplam Borç SorgulamaKYK toplam borç sorgulaması e-devlet yolu ile yapılabilir. Bu amaçla izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:
 • İlk önce www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden E-sitesi ana sayfasına girilir.

 • E-devlet sitesine, e-devlet şifresi ve TC Kimlik numarasının istenen kutulara yazılması ile giriş yapılır.

 • ‘’E-Hizmetler’’ menüsüne giriş yapılır.

 • Daha sonra E-hizmetler menüsü altından ‘’Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’’ yazısı seçilir.

 • Bu aşamadan sonra ise ‘’KYK Öğrenim Kredisi Borcu Sorgulama’’ yazısına tıklanmalıdır.

 • Böylece KYK toplam borç sorgulama işlemi tamamlanır.KYK İnternet Sitesi Üzerinden KYK Toplam Borç SorgulamaKYK Toplam borç sorgulama KYK üzerinden de yapılabilir. Bu amaçla izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:
 • Öncelikle yurtkur.gsb.gov.tr adresi üzerinden Kredi ve Yurtlar Kurumu resmi internet giriş sayfasına girilir.

 • Daha sonra bu sayfada sağ kolonda bulunan ‘’Yurt İçinde Eğitim Gören Öğrenciler İçin’’ yazısı seçilir.

 • Ekrandaki sayfada ‘’Öğrenim/Katkı Kredisi Borç Sorgulama’’ yazısı üzerine tıklanır.

 • Daha sonra açılan sayfada sorgulama yapmak isteyen kişi, eski kimlik belgesi ile mi yoksa yeni kimlik ile mi sorgulama yapacağını seçer.

 • Site üzerindeki yönlendirmeler takip edilerek, KYK toplam borç sorgulama hizmeti yapılır.Kredi Yurtlar Kurumu İletişim Numarası İle KYK Toplam Borç SorgulamaKYK Toplam borç sorgulanması için müracaat edilebilecek bir başka yol da telefonla iletişime geçmektir. Bu amaçla aranması gereken numara 444 19 61 ‘dir. Bu numara KYK KİM (Kurumsal İletişim Merkezine) aittir.KYK Toplam Borç Sorgulama İle Öğrenilen Borcun ÖdenmesiKYK borç sorgulamasından sonra ödeme yapılmaya başlanmalıdır. KYK borcu ödenmesi, kredi alan öğrenci mezun olduktan 2 yıl sonra başlar. 2 Yılın tamamlandığı ay itibariyle ödenmeye başlanması gereklidir. Ödemeye başlanması için herhangi bir tebligat beklenmemelidir. Ödemeler aylık eşit taksitler halinde yapılır. Kaç ay boyunca kredi alındı ise, ödeme süresi de o kadar boyunca yapılacaktır.KYK Toplam Borcun SilinmesiKYK toplam borç bazı durumlarda silinebilir. Kredi borçlarının silinebileceği durumlar şunlardır:
 • Kredi almakta olan öğrenci kredi alırken ölürse,

 • Kredi alan öğrenci kredi aldıktan sonra ölürse,

 • Kredi alan öğrenci mezun olduktan sonra tam teşekküllü bir devlet hastanesinden ‘’Hayatını çalışarak kazanamaz’’ ibaresi yazılı bir rapor getirmesi halinde kredi borcu silinir. Bahse konu rapor hastanenin sağlık kurulu tarafından verilmiş bir heyet raporu olmalıdır.Kredi ve Yurtlar Kurumu Borç ErtelenmesiKYK’dan alınan borçlar bazı durumlarda ertelenebiliyor. Erteleme yapılabilen koşullar şunlardır:
 • Kredi kullanan öğrenci, mezun olduktan 2 sene geçmesine rağmen Sosyal Güvenlik Kurumuna primleri ödenen bir işte çalışmıyor ise, yani ödeme yapması gereken kişi henüz iş bulamamış ise, KYK borcu 1 yıl süreyle ertelenebilir.

 • Kredi kullanan öğrenci kredi ödeme tarihinde askerlik görevini yapmak zorunda ise, ödemesi gereken kredi borcu ertelenebilir.

 • Kredi kullanan öğrenci yüksek lisans ya da doktora eğitimine devam ediyorsa, kredi ödemesi ertelenebilir.Erteleme şartlarından yararlanmak isteyen borçlu, durumunu kredi borcu ödeme tarihinden 1 ay önce KYK’ya bildirmelidir. Herhangi bir bildirim yapılmadığı takdirde KYK tarafından erteleme yapılmaz.KYK toplam borç sorgulama hakkındaki güncel bilgiler bunlardır.Emlak365.com Özel İçerik


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@