Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı İçin Son Dakika Değişiklik Kararı Resmi Gazete İle Yayımlandı!

11 Ocak tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında şirketlere de kur korumalı TL mevduat ve altın hesabı açma imkanı verildi. Yapılan yeni düzenlemenin detayları haberimizde...

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı İçin Son Dakika Değişiklik Kararı Resmi Gazete İle Yayımlandı!

Dolar kurunda ve altın fiyatlarında yaşanan hızlı yükseliş nedeni ile 20 Aralık 2021 Pazartesi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunmuştu. Dolar kurunda yaşanan yükselişi durdurmak adına Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı açıklanmış, yapılan açıklama öncesi 18,36 TL seviyesine kadar yükselen dolar kuru büyük bir hızla düşmüştü.

Dolar kurunun 11 TL seviyesine kadar çekildiği açıklamanın ardından Merkez Bankası yeni bir düzenlenmeye daha gitmiş ve dolar kurunun yanı sıra altın hesabı açmak isteyen kişilere de devlet garantisi verilmişti. O dönemde yapılan kanuni düzenlemeler sadece kişileri içeriyordu. 11 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan yeni tebliğ kapsamında aynı hak şirketlere ve tüzel kişilere de verildi.

Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2021/14)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2022/1)

tl mevduat dolar

Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2021/16)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2022/2)

tl mevduat altın

Merkez Bankası tarafından yayımlanan yeni yönetmelikler kapsamında "Yurt içi yerleşik tüzel kişi: Bankalar ve Merkez Bankasınca belirlenen diğer mali kuruluşlar hariç olmak üzere Türkiye'de kanuni yerleşim yeri bulunan tüzel kişileri,” maddesi eklenen tebliğler kapsamında artık şirketlerde kur korumalı TL mevduat hesabı ve altın hesabı açabilecekler. Söz konusu düzenleme bugünkü Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi ve bankalar tarafından uygulanmaya alınmış oldu.

SONRAKİ HABER