Kurban Bayramı Arife günü eczaneler, sağlık ocakları açık mı 2022? Nöbetçi eczaneler!

Kurban Bayramı öncesinde arife günü eczaneler, sağlık ocakları açık mı merak ediliyor. İşte 8 Temmuz Cuma eczane ve sağlık ocakları çalışma saatleri.

Kurban Bayramı Arife günü eczaneler, sağlık ocakları açık mı 2022? Nöbetçi eczaneler!

Müslüman alemi için büyük önem taşıyan Kurban Bayramı için artık sayılı günler kaldı. Kurban Bayramı bu yıl 9- 10- 11 ve 12 Temmuz 2022 tarihleri arasına denk geliyor. 8 Temmuz günü ise arife günü olacak.

Kamu kurum ve kuruluşları 8 Temmuz arife günü yarım gün mesai yaparken, 9- 10- 11- 12- 13- 14 Temmuz tarihleri arasında idari izinli olup hizmet vermeyecekler. Bu kapsamda 8 Temmuz Cuma günü eczaneler, sağlık ocakları açık mı merak konusu oldu.

Arife günü eczaneler, sağlık ocakları açık mı 8 Temmuz Cuma?

Kurban Bayramı öncesinde eczanelerden ilaç ya da tıbbi malzeme alacak olanlar, arife günü eczanelerin kapalı olup olmadığını sorgulamaya başladı. Kurban Bayramı bu yıl 9 Temmuz Cumartesi günü başlayacak olup, 12 Temmuz Salı gününe kadar devam edecek. Resmi kurumlar ve bankalar 8 Temmuz arife gününde öğle saatine kadar hizmet verecek ve sonrasında 9 gün boyunca idari izinli olacaklar.

Arife gününde hem eczaneler hem de sağlık ocakları yani Aile Sağlık Merkezleri 13.00'e kadar açık olacak. Resmi tatillerde ise yalnızca nöbetçi eczaneler hizmet vermektedir.

Alışveriş merkezlerinde bulunan eczaneler de bulundukları bölgedeki eczane çalışma gün ve açılış/ kapanış saatlerine uymak zorundadır. Bu nedenle birden fazla eczane bulunan yerlerde, belirlenen çalışma saatleri dışında ve resmi tatil günlerinde yalnızca nöbetçi eczaneler açık olmaktadır.

Bu kapsamda 8 Temmuz Cuma arife günü, eczaneler ve sağlık ocakları saat 13.00'e kadar hizmet verecek.