Kurban Bayramı ne zaman, kaç gün kaldı 2022? Bayram tatili kaç gün?

Kurban bayramının ne zaman, hangi tarihte olduğu birçok kişi tarafından merak ediliyor. İşte 2022 kurban bayramı tarihi.

Gündem 05.05.2022 - 14:48 05.05.2022 - 14:48 Büşra Uluşen

Ramazan bayramının sona ermesiyle beraber gözler bir diğer dini bayram olan Kurban Bayramına çevrildi. Kurban bayramı için planlarını şimdiden yapmak isteyen kişiler, internette kurban bayramının ne zaman olduğunu, hangi tarihe denk geldiğini araştırmaya başladı. 

Kurban bayramında hem tatil planı hem de kurban kesmek için bütçesini şimdiden ayarlayan kişiler kurban bayramı tarihi hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. 

Kurban bayramı ne zaman, kaç gün kaldı?

Yılın ikinci ve son dini bayramı olan Kurban Bayramı, 2022 yılında 9 Temmuz Cumartesi günü başlayacak. Arefe günü ise 8 Temmuz Cuma günü olacak. 

Buna göre bayramın birinci günü 9 Temmuz Cumartesi, bayramın ikinci günü 10 Temmuz Pazar, bayramın üçüncü günü 11 Temmuz Pazartesi ve dördüncü günü ise 12 Temmuz salı gününe denk geliyor. 

Kurban bayramı tatili kaç gün olacak, uzatılır mı?

Kurban bayramının Arefe günü bu yıl Cuma gününe denk geliyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında arefe günü yarım gün oluyor. Bu nedenle 8 Temmuz Cuma günü kamu kurumları yarım gün açık olacak. 

Bayramın ilk günü ise cumartesi, ikinci günü de pazara denk geliyor. Bayramın ilk iki gününün hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle bu tarihlerde ek bir tatil uygulanmıyor. Bayram tatili dört gün boyunca devam edecek ve 13 Temmuz Çarşamba günü Kurban bayramı tatili sona ererek devlet kurumları ve birçok işyeri çalışmaya başlayacak. Bayram tatilinin uzatılıp uzatılmayacağına dair ise henüz bir açıklama bulunmuyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@