KYK Kredi Borçlarının Silinmesine Dair Düzenleme Torba Yasada Yer Alacak Mı?

KYK öğrenim kredisi borcu bulunan vatandaşların merakla beklediği borçların silinmesi düzenlemesi için yeni gelişmeler yaşandı.

GÜNDEM 10.02.2020 - 14:25 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

KYK öğrenim kredisi borcu bulunan vatandaşların merakla beklediği borçların silinmesi düzenlemesi için yeni gelişmeler yaşandı. Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yapmış olduğu son açıklamada düzenlemenin kısa vadede çıkabileceği umutlarını oluşmasına neden oldu.

Türkiye geneli üniversite eğitimi sırasında öğrenim kredisi kullanmış ancak borcunu ödeyememiş mezun sayısın ın 5 milyonun üzerinde olduğu düşünülüyor. Önlisans veya lisans eğitimi sırasında kredi alan vatandaşların birçoğu başta işsizlik gibi nedenlerden dolayı borçlarını ödeyemediler. Bu konuda oluşan mağduriyetler ve artan talepler nedeniyle hükümet bu konuda adım atacağını duyurmuştu. MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK'IN SON AÇIKLAMASIKYK öğrenim kredisi borçlarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamanın üzerinden uzun bir zaman geçti. Hükümetin bu konuda atacağı adımlar beklenirken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan yeni açıklama geldi. Bakan Albayrak kredi yapılandırması, sicil affı gibi konulara ilişkin şu ifadeleri kullandı. "Yapılandırma kararı verilirken bir mağduriyet var mı ona bakıyoruz. Borcunu düzenli ödeyen ile ödememeyi huy edinenleri ayırt edecek bir yaklaşım sergileyeceğiz. Bu konularda sahadan bize de bilgiler ve talepler geliyor. Başka bakanlıklarla birlikte toplumun geniş kesimini etkileyecek bir çalışma yürütülüyor"Bu açıklamanın ardından KYK öğrenim kredisi borçlarına dair düzenlemenin AK Parti tarafından  hazırlanan torba yasada yer alıp almayacağı merak ediliyor. Eğer düzenlemeye dair torba yasada yer alırsa yeni düzenlemenin kısa sürede içerisinde uygulamaya girmesi beklenebilir.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@