Litvanya Gezi Rehberi

Litvanya seyahatinizde nereleri gezebilirsiniz? Litvanya'daki doğal, tarihi ve turistik yerler nerelerdir?

Litvanya Gezi Rehberi

Litvanya seyahatinizde nereleri gezebilirsiniz? Litvanya'daki doğal, tarihi ve turistik yerler nerelerdir?

Litvanya’da gezilecek yerler başkenti ve en büyük kenti olan Vilnius şehirlerinde daha çok bulunmaktadır. Ülke toplamda 5 bölgeye ayrılmaktadır. Toplamda 130 şehri bulunmaktadır.Coğrafi bölgelerin de kendilerine ait başkentleri bulunmaktadır. Litvanya dini Hıristiyanlıktır. Eski inanış biçimi ise paganizmdir. Avrupa’nın en mütevazı ülkelerinden biridir. Turistik olarak tarihi ve coğrafi önemli mekanlara sahiptir. Rusya, Letonya, Belarus, Polonya, İsveç gibi ülkeler ile komşudur. Binlerce yıllık kültüre sahiptir. Yeşile ve doğa güzelliklerine önem veren bu ülkenin %30’u ormanlardan oluşmaktadır. Avrupa Baltık devletlerinin arasında en kalabalık olanı olarak bilinmektedir. Sanat, kültürel faaliyetler ve spor ülke içinde çok gelişmiştir. Özellikle basketbol en sevilen spor dalıdır. Litvanya’nın dili Rusçadır. Çok az bir kısmı ise Almanca konuşmaktadır. Litvanya insanları, oldukça sıcakkanlı ve çalışkandır. Litvanya’da iklim genellikle sıcak ve kuru olan yazları, soğuk geçen kış ayları olarak bilinmektedir. Litvanya’nın para birimi Euro’dur. Ancak buna rağmen Litvanya’da yaşam şartları Türkiye’den daha ucuz bir ülkedir. Vilnius Litvanya’nın en hareketli şehri olarak bilinmektedir.Litvanya’da Gezilecek Tarihi YerlerLitvanya Gezi Rehberi - Resim 1Litvanya’daki tarihi mekanlar bazı şehirleri komple tarihi açıdan gezilecek öneme sahiptir. M.Ö. 2000’li yıllara dayanan tarihi bir geçmişe sahiptir. Litvanya’nın yükselişine en büyük katkı Lehistan ile birleşmesi sağlamıştır. Tarihinde çok sayıda işgal edilmesi tarihi kültürü açısından çeşitli miraslara sahip olmasına sebep olmuştur. 1918 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. En önemli tarihi mekanları şunlar olarak bilinmektedir:• Vilnius Old Town: Ortaçağ’dan kalma bir şehirdir. Avrupa’da bulunan tüm mimari çeşitliliğin sergilendiği tarihi mekanları bulunmaktadır. Yüzyıllar boyu gelişmeye ve değişmeye devam eden şehirde Katedral ve Belediye Sarayı da bulunmaktadır. Bu şehir UNESCO dünya mirası listesine kaydedilmiştir.

• Trakai Kalesi: Galve köyünde bulunan kale, şehrin en tarihi mekanlarındandır. Bu alan komple tarihi mekanlar ve doğal güzellikleri ile meşhurdur.

• Aziz Ana Kilisesi: Roma Katolik kilisesi olarak bilinen bu mekan Gotik mimariye sahiptir. Diğer bilinen kiliselerden çok farklı bir yapısı vardır. Ve çok sayıda ziyaretçi bu mekanı görmek için gelir. UNESCO dünya listesinde kendine yer bulmuş bu kilise Litvanya’nın önemli manevi mekanlarından biri sayılmaktadır.Litvanya’da Gezilecek Modern MekanlarLitvanya Gezi Rehberi - Resim 3Litvanya’daki modern mekanlar tarihi güzelliklerinin yanında şehir hayatını anımsatan yerlerdir. Litvanya şehirleri mimari açıdan göz alıcı güzelliktedir. Aynı zamanda Litvanya gece hayatı da çok renklidir. Eğlence mekanları çok sayıda bulunmaktadır. Litvanya özellikle üniversite eğitimi açısından önemli bir yere sahiptir. Ülkemizden de birçok kişi Erasmus eğitim programı ile bu ülkede eğitim alabilmek için ülkeyi ziyaret eder. Litvanya’da gezilecek ve görülmesi gerekilen modern mekanlar şunlardır:• Vilnius Üniversitesi: Avrupa’nın birçok büyük üniversitesi Litvanya’da bulunmaktadır. Bu üniversitelerin başında Vilnius Üniversitesi gelmektedir.

• Akropolis: Litvanya’nın en meşhur alışveriş merkezidir.

• Palanga: Ülkenin yaz tatili için ziyarete edilen bölgelerindendir. Deniz kıyısında bir tatil kasabası olarak göz alıcıdır.Litvanya’da Gezilecek Doğal GüzelliklerLitvanya Gezi Rehberi - Resim 6Litvanya’daki doğa harikaları şunlardır:• Trakai: Bu bölgedeki göl muhteşem bir manzaraya sahiptir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi açıdan da çok sayıda ziyaretçi akımına uğramaktadır.

• Curonian Spit. Kaliningrad: Bir yarımada olan bu bölge çok sayıda çam ormanına ev sahipliği yapmaktadır. Mutlaka ziyaret edilmesi gerekilen bir doğal güzelliğe sahiptir

• Druskininkai: Ülkenin en büyük çam ormanlarından oluşan, en bol oksijene sahip bir bölgesidir.

• Auksaitija Ulusal Parkı: Çeşitli bitkileri ve çeşitli hayvanları ile bir orman olan bu bölge doğanın en muhteşem manzaralarına sahiptir.Litvanya’nın Meşhur YemekleriLitvanya Gezi Rehberi - Resim 8Litvanya’nın geleneksel yemekleri genellikle patates, çavdar ve yerel süt ürünlerinden oluşmaktadır. Genel Baltık lezzetleri Litvanya’da da meşhurdur. Domuz eti ve patates en sevilen yiyeceklerindendir. Deniz ürünleri ile de yapılan yemekleri vardır ve en sevilen deniz ürünleri, pike, levrek, çipura, yılan balığıdır. Litvanya mutfağında mezeler de çok sayıda yer tutar. Çorbaların da çeşitleri çok fazladır. Litvanya yemekleri diğer Baltık yemekleri ile hemen hemen aynıdır. Litvanya mutfağında bizim ülkemize yakın tatlar da bulunmaktadır. Özellikle hamur işleri ülkede çok sevilen lezzetlerdendir. En meşhur yemekleri şunlardır:• Cepelinai: Peynir ve et ile çeşitlendirilmiş mantıya benzer bir lezzettir. Patates hamuru ile yapılmakta ve bazen mantar da kullanılmaktadır.

• Alus Beer: En çok tüketilen biradır. Litvanya’da alkol çok tüketilir.

• Byneliai: Tatlı veya tuzlu olabilen bu lezzet ülkemizdeki krep yiyeceğine benzemektedir. Litvanya’nın çok sevilen hamur işlerindendir.

• Saltibarsciai: Pancar çorbasıdır. Soğuk olarak tüketilir ve tabi ki patates ile servis edilir.Litvanya’ya Gidince Mutlaka YapılacaklarLitvanya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler şunlardır:

• Vilnius: Ülkenin başkenti olan bu şehirde mutlaka gezilmelidir. Kuzey’in Paris’i olarak anılan bu şehrin gezilecek çok sayıda yeri bulunmaktadır.

• Yüzme: Mutlaka temiz sahillerinde yüzme keyfini yaşamak gerekir.

• Ulusal Parklar: Litvanya’da çok sayıda bulunan çam ormanlarındaki bol oksijenden faydalanmak çok iyi gelecektir.

• Kaunas: Bu şehre mutlaka uğranmalıdır. Kaunas’da çok etkileyici yapılar bulunmaktadır ve sadece bu şehir için bir gün ayırmak gerekebilir.

• Gece hayatı: Özellikle öğrenciler için oldukça eğlenceli Litvanya gece hayatında keyif yapmadan olmaz.Litvanya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerLitvanya’daki tatiliniz için uyarılar şunlar olabilir:

• Litvanya’yı ziyaret etmek için en uygun mevsim bahar ve yaz aylarıdır. Kış aylarında Baltık iklimi sebebiyle karanlık bir mevsim yaşamaktadır.

• Litvanya için Schengen vizesi almak gerekmektedir.

• Litvanya’da şehirlerarası ulaşım için toplu taşıma araçları bulunmaktadır. Bu açıdan bu araçlar çok kolaylık sağlayacaktır.Emlak365.com Özel İçerik