Maaş Zammı İçin Memurlar Harekete Geçiyor! Memur Eylemi Ne Zaman, Nerede, Saat Kaçta Yapılacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın zam teklifini kabul etmeyen memurlar eylem kararı aldılar. Peki memur eylemi, ne zaman, nerede, saat kaçta yapılacak? Memur eylemine kimler destek verecek?

Maaş Zammı İçin Memurlar Harekete Geçiyor! Memur Eylemi Ne Zaman, Nerede, Saat Kaçta Yapılacak?

Türkiye'de yaklaşık 4 milyon memur ile 2 milyon memur emeklisinin 2022 ve 2023 yılları için maaş zammı pazarlıkları tıkandı. Memurları temsilen Memur – Sen tarafından hükümete yapılan memur zammı talebi kabul görmedi.

MEMURLARIN KABUL GÖRMEYEN ZAM TALEPLERİ

Memurlar hükümetten 2022 yılında yüzde 21 ve 2023 yılında da yüzde 17 maaş zammı talep ettiler. Ayrıca her yıl için yüzde 3 refah payı artışı istediler. Bunların yanında da taban aylığa da 600 TL zam yapılması yönünde talepte bulundular.

HÜKÜMETİN MEMUR MAAŞ ZAMMI TEKLİFİ

Hükümet memurların bu taleplerinin kabul edilemez olduğu gerekçesiyle kendi maaş zammı teklifini memurların temsilcilerine iletti. Bu zam teklifine göre memurlar 2022 yılının ilk 6 ayında yüzde 5, ikinci 6 ayında yüzde 6, 2023 yılının ilk 6 ayında yüzde 6 ve ikinci 6 ayında da yüzde 6 maaş zammı yapılacaktı.

MEMURLAR EYLEM KARARI ALDI

Memurlar Çalışma ve Sosyal Güvcenlik Bakanlığı'nın kendilerine yaptıkları maaş zammı teklifini kabul etmediler. Maaş zammı görüşmelerinde memurları temsil eden Memur – Sen yeni bir maaş teklifi yapılmasını beklediklerini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından verilen süre içerisinde hükümet kanadından yeni maaş zammı teklifi gelmedi. Bunun üzerine de memurlar eylem yapma kararı aldılar.

MEMUR EYLEMİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Memur – Sen tarafından yapılan açıklamaya göre memur eylemi 19 Ağustos Perşembe günü yapılacak. Bu eyleme Türkiye'nin 81 ilinden memurların katılacağı açıklandı. Çok büyük bir kalabalığın toplanması beklenirken memurlar maaş zammı konusunda taleplerini düzenleyecekleri eylemle hükümete duyurmaya çalışacaklar.

memur eylemi ne zaman

MEMUR EYLEMİ NEREDE, SAAT KAÇTA YAPILACAK?

Memurların yapacakları eylemin yeri de büyük bir merak konusu oldu. Memur – Sen tarafından bu konuya da açıklık getirildi. Buna göre memurlar 19 Ağustos 2021 Perşembe saat 18:00'da Ankara'da Anadolu Meydanı (Tandoğan) adresinde toplanarak eylem yapacaklar. Yapılacak olan eylem ile memurlar seslerini duyurmaya çalışacaklar.

MEMUR EYLEMİNE TÜM SENDİKALAR KATILACAK MI?

Bu yıl yapılan memur maaş zamları görüşmelerinde Memur – Sen ile Kamu – Sen beraber hareket etme kararı almıştılar. Ankara'da yapılacak olan memur eylemine iki konfederasyonun da destek vermesi bekleniyor.

Öte yandan KESK de ayrı bir eylem programı açıkladı. KESK tarafından yapılan kamuoyu duyurusuna göre 18 Ağustos ile 20 Ağustos arasında Ankaraya Yürüyüşü yapılacak. KESK 20 Ağustos'ta Ankara'da saat 17:00'da bir açıklama yaparak eylemi sonlandıracak.

SONRAKİ HABER