Market Fiyatları Düşecek Mi? Market Zamları Geri Alınacak Mı?

Dolar kurundaki ani düşüş sonrasında dolar 13 liraya kadar geriledi. Vatandaşlar dolar kuru nedeniyle market fiyatlarının da düşeceği beklentisine girdi.

Gündem 21.12.2021 - 12:38 21.12.2021 - 12:38 Büşra Uluşen

Dolar kurundaki hızlı yükseliş yerini ani bir düşüşe bıraktı. Dün öğle saatlerinde 18 TL'yi gören dolar, akşam saatlerinde 13 TL bandına kadar geriledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısı sonrası yeni mevzuat planını açıkladı. Erdoğan'ın konuşması sona erdikten dakikalar sonra dolar 5 lira birden düştü. Ardından yapılan son dakika açıklamasıyla da akaryakıta uygulanacak zammın da durdurulduğu belirtildi. 

Ancak daha önce doların yükselmesi nedeniyle market fiyatlarına büyük zamlar yapılmış ve hükümet fahiş fiyat uygulamasının önüne geçmek için çalışmalara başlamıştı. Şu an doların 1 ay önceki seviyesine ulaşması nedeniyle vatandaşlar market fiyatlarının da düşmesini bekliyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Konuşmasından Sonra Dolar Hızla Düştü!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısının ardından canlı yayında Türkiye'nin ekonomi haritasına ve yeni mevzuat planına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

''Tasarruflarını değerlendirirke kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz. Bu yeni araç şöyle işleyecektir; insanlarımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak. Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını TL'den dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.''

Market Fiyatları Düşecek Mi?

Son bir ayda market fiyatlarına yapılan yüksek zamlar vatandaşı olumsuz yönde etkiledi. Öyle ki bazı fırsatçılar da dolar kurunu bahane ederek fiyatları zirveye çıkardı. 

Dün akşam itibariyla dolarda yaşanan ani düşüş sonrası vatandaşlar gözünü market etiketlerine dikti. Ekonomik açıdan zor günler geçiren vatandaşlar, doların düşmesiyle beraber marketteki temel gıda ve temel tüketim malzemelerinin fiyatlarının da eski seyrine dönmesini bekliyor. Fiyatların eski haline dönmesi halinde vatandaşın az da olsa cepleri rahatlayacak. 

Öte yandan döviz kurundaki iniş çıkışların yeni zamların habercisi olabileceği de düşünülüyor. Elektronik ürünlerde kısa vadede küçük fiyat indirimleri yapılsa da, market fiyatlarındaki fiyatların bir süre daha kalıcı olacağı öngörülüyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@