Market Poşeti 2022! Paralı Poşete Yeni Ayar Geldi, Bakanlık Market ve Zincir Mağazalara Yeni Zorunluluk Getirdi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar 2022 tebliğini yayımladı. Paralı poşete zam geldi mi, market paşeti kaç TL oldu?

Gündem 05.01.2022 - 11:41 05.01.2022 - 11:49 Gülcan Özer

Türkiye'de plastik poşet kullanım oranının rekor seviyeye ulaşması ile çevreyi korumak adına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan kanuni düzenleme ile market poşetlerinin ücretli olmasına karar verilmişti. Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar 2022 için beklenen düzenleme yapılırken merakla beklenen yeni tebliği bakanlık tarafından yayımlandı. 

Yayımlanan tebliğde en çok merak edilen konulardan biride market poşetlerinin fiyatı için 2022 yılında zam yapılıp yapılmayacağı olmuştu. Paralı poşet fiyatı 2020 senesinde başlayan uygulama ile 25 kuruş olarak ücretlendirilmeye başlanmış, 2021 senesinde marketlerin tüm taleplerine rağmen fiyatlara zam yapılmamıştı. Süreçte gözler 2022 yılına çevrilmişti. 

PARALI POŞET YASASI İLE 2022 MARKET POŞETİ FİYATLARI DEĞİŞTİ Mİ, ZAM VAR MI?

Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar tebliğini yayımlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı merak edilen çok sayıda soruya yanıt verdi. Yayımlanan tebliğ kapsamında 2022 market poşeti fiyatı belirlendi. 

Bakanlık tarafından yayımlanan tebliğde “2022 yılı plastik poşetlere uygulanacak taban ücret adet başına vergiler dâhil 25 kuruştur. 01.01.2022 tarihinden başlayarak 2022 yılı sonuna kadar ise satışa tabi tüm poşetler için uygulanacak ücret adet başına vergiler dâhil 25 kuruş olup daha az veya daha fazla bir ücret uygulanamaz" ibaresi ile market poşetlerine zam yapılmadığı açıklandı. 

market poşeti 20222

MARKET VE ZİNCİR MAĞAZALARA YENİ ZORUNLULUK GETİRİLDİ: ALIŞVERİŞE GİDEN HERKESİ İLGİLENDİRİYOR!

Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni tebliğ kapsamında alışverişe giden herkesi ilgilendiren yeni düzenlemelere imza atıldı. Yapılan düzenlemede Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar yeniden düzenlenirken "Düzenlemeyle zincir market ve zincir mağazalara (kasa önlerinde vatandaşın görüp kolay erişebileceği şekilde) kâğıt, file veya bez çanta ve benzeri alternatif çok kullanımlık taşıma ekipmanlarından bulundurma zorunluluğu getirilmiştir" ifadelerine yer verildi. 

Zincir mağazalar ve marketler artık vatandaşın kolaylıkla ulaşabileceği ve göreceği şekilde kağıt, file ya da bez çanta ve benzeri çok kullanımlık taşıma ürünlerini kasa önlerinde satmak ve talep eden müşterilerine temin etmekle yükümlü tutuldu. Önceden bu zorunluluk sadece plastik poşetler için uygulanıyordu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@