Maskeler İçin Veda Vakti! Maske Takma Zorunluluğunun Kalkacağı Tarih Belli Oldu!

Koronavirüs pandemisi nedeniyle günlük hayatımızın bir parçası olan maskelere veda edeceğimiz tarih belli oldu. Uzmanlar maske takma zorunluluğunun kalkacağı tarihi vererek istisnaları açıkladı.

Gündem 22.02.2022 - 09:38 22.02.2022 - 09:38 Büşra Uluşen

2020 yılının Mart ayında hayatımıza giren ve iki yıldır hâlâ etkisini sürdüren koronavirüs pandemisinde sona yaklaşılıyor. Aşının bulunması herkes için umut vadederken şimdi ülkemizin büyük bir çoğunluğu aşılanmış durumda. Omicron varyantı nedeniyle vaka sayılarında yükseliş görülse de, uzmanlar bunun kalıcı olmadığını ve Omicron'un daha hafif bir şekilde, kimi zaman da belirti göstermeden geçtiğini ifade ediyor.

Koronavirüsün ikinci yıldönümü yaklaşırken, uzmanlardan umut verici haberler gelmeye devam ediyor. Bilindiği üzere 2 yıldır hem açık hem de kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu bulunuyor. Maskenin çok yakında hayatımızdan çıkacağı ve normal hayata dönülmeye başlanacağının sinyalleri verilmeye başladı. 

MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU NE ZAMAN KALKACAK?

Uzmanların görüşlerine göre Covid-19 pandemisinde sona yaklaşılıyor. Avrupa ülkelerinde tedbirlerin birer birer kaldırılmasının ardından Türkiye'de harekete geçmeye başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha önce maskenin çok yakında hayatımızdan çıkacağını söylemiş ve vaka sayılarında düşüş olduğunu belirtmişti. 

maske zorunluluğu kalkıyyor

Uzmanların görüşlerine göre Mart ayında açık alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırılacak. Ancak şehir içi ve şehirlerarası toplu taşımalarda ve kapalı alanlarda maske zorunluluğu bir süre daha devam edecek. Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber ise maske takma zorunluluğu tamamen hayatımızdan çıkacak ve inisiyatife bırakılacak. 

VAKA SAYILARI AZALDI, TEDBİRLER GEVŞETİLİYOR

Türkiye'de bir süredir pozitif vaka sayılarında düşüş gözlemleniyor. Vefat sayılarında belirgin bir artış olsa da uzmanlar pandeminin yavaş yavaş hayatımızdan çıktığını ifade ediyor. Havaların ısınmasıyla birlikte önce maske hayatımızdan çıkacak, daha sonra da uygulanan diğer tedbirlere veda edeceğiz gibi görünüyor. 

Vaka sayılarının azalması ve hastalığın hafif geçirilmesinin en temel nedeni olarak aşılanma gösteriliyor. Türk aşısı Turkovac'ın çıkmasının ardından 65 yaş üstü ve risk gruplarında kullanılmaya başlanan Covid ilacı Molnupiravir'in de üretimine hız verilmesiyle hastaneye yatışlar daha da azalacak ve pandemi yavaş yavaş geride kalacak.

maske zorunluluğu kalkıyor 2

Öte yandan bazı uzmanlar maskenin çıkması için çok erken olduğunu, diğer ülkelerde gevşetilen tedbirlerin ülkemizde geçerli olmadığını savunuyor. Maske takma zorunluluğu kaldıran ülkelerde nüfusun ve vaka sayılarının çok az olduğu belirtilirken, maskenin çıkarılmasının ülkemiz için daha büyük sorunlara yol açacağı ifade ediliyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@