Maymun çiçeği virüsü Türkiye'de var mı, ölümcül mü? Bakan Koca'dan açıklama geldi

İngiltere'de ortaya çıkarak birçok ülkede görülen maymun çiçeği salgını Türkiye'de var mı merak ediliyor. Bakan Koca, maymun çiçeği virüsü hakkında açıklama yaptı.

Gündem 22.05.2022 - 21:53 22.05.2022 - 21:53 Büşra Uluşen

Dünyayı kırmızı alarma geçiren 'Maymun çiçeği salgını' ile ilgili vaka sayıları her geçen gün artıyor. Amerika Başkanı Joe Biden'ın '' salgından endişe duyulmalı '' açıklamalarının ardından korku dolu günlere geri mi dönüyoruz? sorusu akıllara geldi. Önceki gün internet sitelerinde Türkiye'de ilk maymun çiçeği vakası görüldüğüne yönelik haberlerin çıkması üzerine, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuya ilişkin açıklama yaptı. 

Türkiye'de maymun çiçeği vakası var mı, pandemiye neden olur mu?

Bakan Koca, hayvan kaynaklı olan ve bazen insanlara da bulaşan maymun çiçeği hastalığının pandemiye yol açmayacağını söyleyerek vatandaşların rahat olması gerektiğini belirtti. Semptomların genellikle 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden düzeldiğini açıklayan Bakan Koca, Afrika kökenli maymun çiçeği hastalığına Türkiye'de rastlanmadığını ifade etti. 

maymun çiçeği-2

12 ülkede 80 maymun çiçeği vakası görüldü!

Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde görülmeye başlayan maymun çiçeği virüsü hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamada, 12 ülkede 80'den fazla vakanın bulunduğu belirtilirken, ülke adı vermeden 50 şüpheli maymun çiçeği vakasının da araştırıldığını ifade etti. Ayrıca DSÖ, dünya genelinde bilinenden çok fazla sayıda maymun çiçeği vakası olabileceğini de açıkladı. 

DSÖ Avrupa Direktörü, İngiltere'de ortaya çıkan maymun çiçeği virüsüyle ilgili konuşarak, yaz aylarındaki büyük buluşmalar, festivaller ve partiler sebebiyle virüsün yayılmasından endişe duyduğunu ifade etti. Bu hastalıkta semptomlar genellikle kendiliğinden geçse de bazı kişiler için ölümcül olabiliyor. Özellikle yeni doğan bebeklerde ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde bu virüs hızla yayılabiliyor. Ağır vakalarda ise deri enfeksiyonu, zatürre ve körlüğe kadar ilerleyebiliyor.

Bakan Koca'nın açıklamalarına göre, semptomları kendiliğinden geçen virüse henüz Türkiye'de rastlanmadı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@