Memurlara da Mı Gelir Vergisi Muafiyeti Geliyor! Son Dakika Açıklaması

Asgari ücrette uygulanan vergi muafiyeti çalışanların kazançlarının artmasını sağlamıştı. Benzer bir düzenlemenin memur maaşları için de yapılması gündeme geldi. Açıklama ise Memur Sen'den geldi.

Memurlara da Mı Gelir Vergisi Muafiyeti Geliyor! Son Dakika Açıklaması

2022 yılı asgari ücret görüşmelerinden çıkan en önemli sonuçların başında gelir vergisi düzenlemesi geldi. Milyonlarca çalışandan bundan sonraki dönemde gelir vergisi alınmayacağı bildirildi. Bu kapsamda devlete ödenen gelir vergileri bundan sonraki dönemde çalışanlara kalacak. Gelir vergisi muafiyeti sonrası işverenlerin de maliyetleri düşmüştü.

MEMURLARA GELİR VERGİSİ MUAFİYETİ Mİ GELİYOR?

Asgari ücrette yapılan düzenlemeler ve alınan zam kararı sonrası maaşlar 4.250 TL'ye yükselmişti. Asgari ücrette maaşların belli olmasının ardından ise gözler memur maaşlarına çevrilmişti.

Memur maaşları ile ilgili olarak AK Parti'den önemli açıklamalar gelmiş ve maaşların iyileştirileceği bildirilmişti. Memur maaşlarına yapılacak düzenlemelerin nasıl ve ne kadar olacağı merak konusu olurken bazı talepler hükümete iletilmişti. Hükümet için yapılan çağrılardan sonuncusu da asgari ücrette gerçekleştirilen vergi muafiyeti için oldu. Talebin sahibi ise toplu sözleşme görüşmelerinde memurlar adına masada olan Memur Sen Sendikası Genel Başkanı Ali Yalçın oldu.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın kendisine ait sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak kamu personellerinin maaşlarından kesilen vergilerin kaldırılmasını ve bu rakamların memurlara kalmasını istedi. 5 maddelik paylaşımının ilk bölümünde asgari ücret için gerçekleştirilen vergi düzenlemesini hatırlatan Yalçın şu ifadeleri kullandı.

"Teklif edilen düzenleme; asgari ücret tutarı kadar gelir vergisi muafiyeti değil, yalnızca asgari ücretlilerin vergi dışı bırakılmasını sağlıyor. Başta kamu görevlileri olmak üzere sabit gelirlilerin bu muafiyetten yararlandırılmaması vergide adalet ilkesiyle bağdaşmamaktadır."

Paylaşımının devamında memur maaşlarının enflasyon karşısında azaldığını ifade eden Ali Yalçın gelir dağılımında da adalet sağlanamadığını iddia etti.

Son paylaşımında çözüm önerisini sunan ve hükümete çağrıda bulunan Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın "Yapılması gereken basit; sosyal hukuk devleti olmanın gereği, kanun teklif metninin,kamu görevlileri ve sabit gelirlilerin almış oldukları maaş ve ücretlerin de gelir vergisinden muaf tutulacak şekilde değiştirilmesidir." dedi. Yalçın sözlerini ise Türkiye'nin memurunu gözetecek güce sahip olduğunu söyledi.

SONRAKİ HABER