Merak Ediliyordu, Detaylar Belli Oldu! İşitme Cihazını Devlet Karşılıyor Mu?

İşitme cihazı kullanma durumlarınızda bu yazıda yer alan bilgiler ile cihazlarınızın devlet tarafından karşılanıp karşılanmadığını öğrenebilirsiniz.

Merak Ediliyordu, Detaylar Belli Oldu! İşitme Cihazını Devlet Karşılıyor Mu?

İşitme cihazlarının devlet tarafından karşılanıp karşılanmadığını yazımızda sizler için cevapladık. Sizler de işitme cihazı kullanma durumlarınızda bu yazıda yer alan bilgiler ile cihazlarınızın devlet tarafından karşılanıp karşılanmadığını öğrenebilirsiniz.

İşitme cihazını devlet karşılıyor mu sorusu son derece merak edilen ve hakkında araştırma yapılan bir sorudur. İşitme cihazı devlet desteği kişilere verilmektedir. Bu verilen destek her sene farklı fiyatlarda olmak ile birlikte destek miktarları aşağıdaki gibidir:

· 18 yaş üzeri çalışan kişiler için 1211 TL

· Emekli kişiler için 1514 TL

Belirtilen miktarlar sürekli olarak değişmek ile birlikte emekli kişilere yapılan destek, desteğin yapılmasının ardından emekli maaşı üzerinden 111 TL’lik bir kesintiye neden olmaktadır. Kişiler bu sayede kolaylık ile işitme cihazlarını temin ederek kendileri için en uygun şekilde kullanmaya başlayabilirler.

SGK İşitme Cihazlarını Karşılıyor Mu?

SGK işitme cihazlarını karşılıyor mu sorusuna yanıt olarak evet belirli bir yüzdesini karşılıyor cevabı verilebilir. İşitme cihazı devlet desteği olarak da bilinen SGK işitme cihazı bedelleri ve bu bedellerin koşulları aşağıdaki gibidir:

· 18 yaş ve üzeri emeklilere SGK tarafından 1012 TL

· 4 yaşından küçük ve bakmak ile yükümlü olunan çocuğa 2180 TL

· 5 – 12 yaş arasındaki çocuğa 1937 TL

· 13 – 18 yaş arasındaki çocuğa 1816 TL

· 18 yaş ve üzeri çalışanlara 1211 TL

Ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler sayesinde kişiler kolaylık ile işitme cihazlarına sahip olabilirler. Aynı zamanda da son derece dikkatli şekilde yapılan araştırmalar ile birlikte uygun bir işitme cihazı bulabilirler.

İşitme Cihazı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşitme cihazı satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar son derece önemlidir. Bu hususlar aşağıdaki gibidir:

· Kulak zarında bir problem olup olmadığı

· Kulaklarda iltihap ya da kirlenme gibi bir durumun olup olmadığı

· Kulak kanalının işitme cihazı için uygun olup olmadığı

· İşitme kaybı derecesi

Belirtilen noktalara dikkat edilerek en uygun işitmez cihazı satın alınabilir. Bu sayede de kişiler rahatlıkla işitme sağlıklarına kavuşabilirler. İşitme cihazı devlet desteği ile birlikte gerekli maddi yardım da alınabilir.

Emlak365.com

SONRAKİ HABER