Meteoroloji Alarm Verdi: Sıcaklık 10 Derece Birden Düşecek! 25 İle Kuvvetli Gök Gürültülü Sağanak Yağış ve Sel Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü günlük hava durumu tahmin raporu yayımlandı. Meteoroloji sağanak yağış uyarısı yapılan iller hangileri, bugün hava nasıl, yağmur var mı, yağış olacak mı?

Gündem 02.09.2021 - 08:50 02.09.2021 - 08:51 Gülcan Özer

2 Eylül 2021 Perşembe günü için Meteoroloji Genel Müdürlüğü beklenen hava durumu tahmin raporunu yayımladı. Yayımlanan rapora göre bazı bölgelerde sağanak yağış, gök gürültülü sağanak yağış, fırtına ve sel uyarıları yapılırken hava sıcaklıklarında ise 10 dereceye varan düşüş yaşanacağı belirtildi. 

AFAD UYARI ÜZERİNE UYARI YAYIMLADI: SEL BASKINLARINA KARŞI TEYAKKUZA GEÇİLDİ! 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan günlük hava durumu tahmin raporuna göre Türkiye genelinde hava sıcaklıkları hissedilir derecede düşecek. Hava sıcaklıklarında yaşanan düşüşe ek olarak ülkenin kuzey ve iç kesimlerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın etkisi altına girecek. 

Daha önce büyük bir sel felaketinin vurduğu Karadeniz bölgesinde bugün yine etkili gök gürültülü kuvvetli sağanak yağış uyarısı yapıldı. MGM hava durumu tahmin raporunun yayımlanması ile beraber AFAD uyarı üzerine uyarı yayımladı. Yapılan açıklamalarda Batı, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Zonguldak, Bartın, Düzce, Ordu, Samsun'un doğusu ve Kastamonu'nun kıyı ilçelerinde kuvvetli sağanak yağış alarmı verilirken Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin'de ise kuvvetli yağış nedeni ile tedbir alınması istendi. 

meteoroloji-hava-durumu-tahmin-raporu-2-eylül

Yayımlanan 2 Eylül 2021 Perşembe tarihli günlük hava durumu tahmi raporunda ise yurdun büyük bölümünde yağış beklenirken bazı bölgelerde ise kuvvetli fırtına uyarısı yapıldı. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan haritada Bursa, Yalova, Kocaeli, Bilecik, Bolu, Karabük, Kastamonu, Bartın, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Artvin, Ardahan, Bayburt, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Kars, Erzincan, Yozgat, Sivas, Nevşehir, Kayseri, Niğde, Kahramanmaraş, Karaman, Osmaniye, Adana, Hatay ve Mersin illerinde kuvvetli sağanak yağış uyarısı yapıldı. 

Doğu Anadolu'nun Güneydoğusu ile denizlerimizde Samsun ile Güney Ege bölgelerinde ise fırtına uyarısı yapıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama sonrasında AFAD tarafından da alarm ilan edilirken özellikle de Karadeniz bölgesinde daha önce büyük sel felaketi yaşanan bölgelerde önlemler arttırıldı. 

Hatırlanacağı üzere Karabük, Bartın ve Sinop'ta yaşanan sel büyük bir felakete dönüşmüş yaşanan faciada Bozkurt ilçesi adeta haritadan silinmiş çok sayıda kişi selde hayatını kaybederken büyük bir maddi hasarda oluşmuş, ilçede bakanlıkların yoğun temasları ile yeniden ihya çalışmaları başlamıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@